Talianska politická nestabilita sa dnes ešte viac prehĺbila, keď uznávaný prezident krajiny Giorgio Napolitano (na snímke) ostro pokarhal zákonodarcov strany Silvia Berlusconiho za údajné vyhrážky, že sa hromadne vzdajú mandátov, ak bývalého premiéra vylúčia z parlamentu. Ak k odchodu zákonodarcov dôjde, vyvolá to vládnu krízu.
Informácie priniesla tlačová agentúra AP.
Taliansky Senát má na budúci týždeň hlasovať, či zbaví Berlusconiho kresla po tom, ako bol odsúdený za daňové podvody na štvorročné väzenie. Zákon z roku 2012 zakazuje každému, kto bol odsúdený na viac ako dva roky väzenia, zastávať verejný úrad alebo sa oň uchádzať na šesť rokov.
Pred hlasovaním Senátu stúpa napätie na talianskej politickej scéne. Členovia Berlusconiho strany Ľud slobody (PdL) sa v stredu stretli a naznačili, že odstúpia, ak Berlusconi bude z parlamentu vylúčený. Žiadne oficiálne stanovisko však nevydali a stranícki lídri neskôr zdôraznili, že každý zákonodarca sa slobodne rozhodne podľa vlastného svedomia.
Prezident Napolitano v nezvyčajne tvrdom vyhlásení obvinil členov Berlusconiho strany z podkopávania talianskeho parlamentného systému. Uviedol, že ak k odchodu zákonodarcov dôjde, ich "znepokojujúce" konanie bude mať nepriaznivý vplyv a donúti ho rozpustiť parlament. A tento krok vyvolá krízu v päťmesačnej, ľavicovo-pravicovej hybridnej vláde premiéra Enrica Lettu.
Berlusconiho odsúdili za daňové podvody v súvislosti s jeho mediálnou spoločnosťou Mediaset. Taliansky najvyšší súd potvrdil rozsudok 1. augusta.
Napolitano uviedol, že je "absurdné", keď Berlusconiho spojenci vyhlasujú, že mediálneho magnáta zvrhli pri "prevrate" sudcovia. Berlusconi tvrdí, že taliansky súdny systém má v úmysle vylúčiť ho z politického života.
Prezident trval na tom, že konečné súdne verdikty je potrebné rešpektovať a realizovať - tento princíp je totiž podľa neho posvätný v celej Európe, rovnako ako nezávislosť samotnej justície.