Správa vyšetrovateľov Africkej únie (AÚ) uvádza, že v Južnom Sudáne boli objavené masové hroby, a píše o hrozných zločinoch spáchaných na civilistoch, vrátane núteného kanibalizmu.
Správu zverejnili v utorok večer a dnes o nej informovala tlačová agentúra AP. Spochybňuje tiež údajný pokus o prevrat, ktorého sa mal podľa obvinenia prezidenta Saalvu Kiira v decembri 2013 dopustiť bývalý viceprezident Riek Machar.
Vyšetrovatelia AÚ vedení bývalým nigérijským prezidentom Olusegunom Obasanjom zistili, že konflikt v Južnom Sudáne sa začal potýčkami medzi členmi prezidentskej stráže v hlavnom meste Džuba, po ktorých nasledovalo vládou organizované etnicky motivované zabíjanie civilistov a vojakov z kmeňa Nuer, druhého najpočetnejšieho v krajine.
Prezident Kiir je príslušník kmeňa Dinka, čo je najpočetnejší kmeň v Južnom Sudáne. Vodca povstalcov Malchar patrí ku kmeňu Nuer.
Agentúra AP s odvolaním sa na správu Africkej únie píše, že boli zadržané a zastrelené stovky mužov z kmeňa Nuer. Uvádza tiež, že páchatelia etnických čistiek svoje obete mučili, nútili ich napríklad jesť ľudské mäso.
Mocenský zápas medzi prezidentom Kiirom a jeho bývalým viceprezidentom Macharom prerástol koncom roka 2013 do vojenského konfliktu. V najmladšom štáte sveta, ktorý vznikol v júli 2011 odčlenením od Sudánu, odvtedy zahynuli desaťtisíce ľudí a približne dva milióny obyvateľov museli opustiť svoje domovy.
V auguste tohto roka podpísali obe strany mierovú dohodu, ktorá však nezastavila 20 mesiacov trvajúce boje medzi vládnymi a povstaleckými silami. Obe strany sa vzájomne obviňujú z porušovania prímeria, napísala agentúra DPA.