"Príliš federalistický" luxemburský expremiér Jean Claude-Juncker môže byť prvým šéfom Európskej komisie, ktorému z EÚ odíde niektorý z členských štátov. Aspoň pokiaľ by Briti dodržali varovanie, že Úniu opustia,ak Nemecko Junckera na tento vplyvný post presadí.
Junckera na post šéfa Európskej komisie - telesa, ktoré má výhradné právo navrhovať európske zákony - jasne podporuje nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Lenže štáty Únie sa v tomto bode rozchádzajú. Okrem Britov sú proti jeho menovaniu premiéri Maďarska, Švédska či Holandska. A nemecký denník Bild am Sonntag dodáva, že aj Francúzsko, ktorého prezident François Hollande by podľa denníka v čele Európskej komisie najradšej videl Francúza, najlepšie exministra financií Pierra Moscoviciho.
Existujúci šéf Európskej komisie José Manuel Barroso už kandidovať nemôže. Druhý mandát mu vyprší tento rok.
Odpor britskej vlády, vedenej konzervatívcami na čele s premiérom Davidom Cameronom, môže súvisieť aj s víťazstvom eurokritickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) v eurovoľbách. Briti sú tradične k moci kontinentálnej Európy rezervovaní. A premiér Cameron bojuje s UKIP o euroskeptického britského voliča.
Britský ministerský predseda tak v sobotu podľa nemeckého spravodajského magazínu Spiegel pohrozil možným odchodom Británie z EÚ, ak by luxemburský expremiér zasadol v kresle nového šéfa Európskej komisie. Juncker je podľa Camerona príliš federalistický a mohol by zhatiť nádeje na zreformovanie vzťahov Británie k EÚ.
Juncker na to reagoval vyhlásením, že by sa Európa nemala nechať vydierať. Vyzval svojich podporovateľov, aby pri svojom rozhodovaní nepodliehali tlaku menšiny. V rozhovore s nedeľníkom Bild am Sonntag vyhlásil, že ho v EÚ podporuje široká väčšina prezidentov a premiérov.
"V Európskej rade ma podporuje široká väčšina kresťanskodemokratických a socialistických hláv štátov a šéfov vlád," povedal kandidát európskych kresťanských demokratov na šéfa únijnej exekutívy. Práve strany združené v kresťanskodemokratickej frakcii zvíťazili vo voľbách do Európskeho parlamentu.
Juncker zostáva optimistom, že sa v polovici júla predsedom Európskej komisie predsa len stane. Predsedu Komisie menuje práve Európska rada (teda prezidenti a premiéri), vo funkcii ho musí potvrdiť europarlament. Ak by bol Juncker nominovaný proti vôli napríklad Britov, znamenalo by to porušenie nepísaného pravidla, že takto zásadné rozhodnutia sa prijímajú jednomyseľne.