Český prezident Miloš Zeman sa nebude ospravedlňovať za svoje výroky o spojení islamskej ideológie a násilia. Jeho reakciu na žiadosť o ospravedlnenie, ktorú vzniesla Organizácia islamskej spolupráce (OIC) so sídlom v saudskoarabskej Džidde, tlmočil dnes hovorca hlavy štátu Jiří Ovčáček, informovali tamojšie elektronické médiá.
OIC žiadala najvyššieho českého predstaviteľa o ospravedlnenie v súvislosti s jeho reakciou na májový útok na židovské múzeum v Bruseli, v ktorej uviedol, že za podobne motivovaným násilím je islamská ideológia.
Podľa slov hovorcu sa prezident ČR rozhodne ospravedlňovať nemieni, pretože by ospravedlnenie za citovanie svätého islamského textu považoval za rúhanie.
"Moslimskí fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých kresťanských dievčat. A v májovej Európe sa v srdci Európskej únie nedávno odohral odporný atentát v židovskom múzeu v Bruseli," povedal koncom mája český prezident.
"Nenechám sa upokojiť vyhláseniami, že ide len o malé okrajové skupiny - naopak, myslím si, že táto xenofóbia a tento povedzme rasizmus alebo antisemitizmus vyplýva zo samotnej podstaty ideológie, o ktorú sa tieto fanatické skupiny opierajú," dodal Miloš Zeman.
Generálny tajomník OIC Ijád Amín Madání vyjadril sklamanie nad Zemanovými výrokmi. Neodlišujú sa však podľa neho od jeho predchádzajúcich vyhlásení na adresu islamu: raz údajne Zeman prirovnal "veriacich v Korán k antisemitom a rasistickým nacistom" a povedal tiež, že "nepriateľom je anticivilizácia, ktorá sa šíri od severnej Afriky po Indonéziu, kde žijú dve miliardy ľudí".
Všetky tieto vyhlásenia podľa Madáního poukazujú na prezidentov nedostatok vedomostí a na nepochopenie islamu, ale zároveň ignorujú historické fakty, že antisemitizmus a rasizmus sú európske javy. "Nemajú korene v islame, ani v náboženstve, ani v histórii, ani v civilizácii. K holokaustu nedošlo v oblasti od severnej Afriky po Indonéziu," zdôraznil Madání.
Vyjadrenia českého prezidenta sú podľa OIC nezodpovedné a pomáhajú podnecovať k nenávisti a násiliu proti moslimom kvôli ich viere. Sú tiež "v rozpore s celosvetovým úsilím posilňovať dialóg medzi civilizáciami, kultúrami a náboženstvami s cieľom podporiť multikulturalizmus, porozumenie a mier", uviedla OIC.