StoryEditor

USA skúsia v OSN presadiť rezolúciu o Sýrii

08.09.2013, 14:11
Autor:
ogog
Spojené štáty sa o to budú pokúšať, priznal americký minister zahraničia John Kerry. Útok na Sýriu zrejme potrvá tri dni.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry dnes nevylúčil možnosť, že Spojené štáty sa predsa len pokúsia v Bezpečnostnej rade OSN presadiť rezolúciu o Sýrii. A to hneď ako inšpektori OSN predložia svoju správu.

Na tlačovej konferencii v Paríži po stretnutí s kľúčovými rezortnými partnermi z Ligy arabských štátov (Saudská Arábia, Egypt, Katar a Spojené arabské emiráty) Kerry podľa agentúry Reuters povedal, že sa prikláňa k podpore vyhlásenia skupiny G20 prijatom na jej summite v Petrohrade, ktoré už podpísalo 12 krajín a ktoré požaduje dôraznú medzinárodnú reakciu na chemický útok v Sýrii z 21. augusta.

Videá z útoku sarinom
Francúzsky prezident Francois Hollande v sobotu navrhol, že by sa Paríž mohol pokúsiť presadiť v BR OSN rezolúciu k Sýrii aj napriek doterajšiemu nesúhlasu Ruska a Číny. Na margo toho Kerry povedal, že USA "starostlivo počúvajú všetkých svojich priateľov" a že prezident Barack Obama zatiaľ vo veci Sýrie o ničom nerozhodol.

Arabské krajiny, s ministrami ktorých sa dnes stretol, podľa šéfa americkej diplomacie podporujú vojenský úder na Sýriu a považujú ho za veľmi dôležitý.

Kerry v Paríži ďalej oznámil, že Obamova administratíva distribuuje v USA videozábery zachytávajúce následky chemického útoku v Sýrii. Majú presvedčiť Američanov a Kongres, že vojenská intervencia proti sýrskej vláde je potrebná. Zábery, ktoré ako prvá odvysielala spravodajská televízia CNN, podľa neho jasne ukazujú, že takýto útok Američania nemôžu ignorovať.

"Drvivá väčšina členov Kongresu - Snemovne reprezentantov a Senátu, je nerozhodnutých. A to je dôvod, prečo sme zverejnili videá a prečo sa s nimi stretávame," citovala Kerryho agentúra AP.

Medzinárodná vojenská akcia proti Sýrii má byť podľa Kerryho aj signálom pre Irán a militantné hnutie Hizballáh, pretože obaja by si podobne ako sýrsky prezident Bašár Asad mohli myslieť, že použitie globálne zakázaných zbraní je beztrestné. "To nie výmysel, Asad použil chemické zbrane," povedal Kerry.

Trojdňový úder
USA neustále rozširujú zoznam plánovaných cieľov úderu na Sýriu. „Útok Spojených štátov bude ohraničený a nebude zrejme trvať dlhšie ako tri dni,“ napísal to dnes americký denník The Los Angeles Times.

Podľa jeho informácií má operáciu USA odštartovať útok rakiet s plochou dráhou letu. Po ňom má prísť bezprostredne ďalšia vlna útokov na ciele, ktoré prvý úder nezničil.

Noviny tak potvrdzujú skoršie správy amerických médií o tom, že pôvodný zoznam 50 cieľov amerického úderu sa postupne čoraz viac rozširuje.

Plánovači Pentagonu teraz zvažujú, aké zbrane do útoku nasadiť. Okrem rakiet Tomahawk odpálených z lodí v Stredozemnom mori to môžu byť aj bombardéry a niekoľko amerických lodí operujúcich v Červenom mori.

"Po každom údere bude nasledovať vyhodnotenie, útokov bude niekoľko. Všetko sa odohrá v priebehu 72 hodín," povedal denníku armádny zdroj oboznámený s prípravou útoku.

Občianska vojna však napriek zásahu USA môže trvať ešte ďalšie dva roky, odhadli spravodajskí experti pre The Los Angeles Times.

Podľa agentúry AP teraz vo východnom Stredomorí operujú americké raketové krížniky USS Gravely, USS Mahan, USS Barry a USS Ramage. Sú vyzbrojené desiatkami rakiet s plochou dráhou letu Tomahawk, ktoré sú schopné s mimoriadnou presnosťou zasahovať ciele až vo vzdialenosti 2 130 kilometrov. Správu dnes priniesol český server aktualne.cz.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. november 2024 21:26