O vymieranie Európy toho bolo napísaného veľa. Britské médiá napríklad priniesli články o "pomalej európskej smrti" či "Európe na ústupe". Nízka pôrodnosť vraj bude už onedlho stáť za ústupom vyspelého kontinentu, nad ktorým prevezmú nadvládu prisťahovalci. Podľa najnovšej štúdie nemeckého Federálneho výskumného ústavu, o ktorej píše server iDnes.cz, však budúcnosť Európy nemusí byť až tak katastrofická.
Nemeckí výskumníci porovnali demografické trendy v celej Európe medzi rokmi 2001 až 2011. Neskončil však pri štatistikách na úrovni štátov, ale pozreli sa aj na rozloženie populácie v rámci krajov a menších správnych celkov, píše server The Washington Post. Výsledkom je unikátna mapa Európy, ktorá ukazuje, že zvesti o jej smrti platia len čiastočne. Zároveň z nej možno vysledovať niekoľko trendov, ktoré sú spoločné pre väčšinu európskych štátov.
Nemeckí výskumníci poukazujú najmä na trend, ktorý poznajú hlavne v Spojených štátoch. Ľudia sa tam z centier veľkomiest sťahujú na predmestia a vidiek. V týchto oblastiach je potom zrejmý tiež najväčší populačný nárast. Nie je to však nič prekvapujúce.
Náklady na život v európskych metropolách rastú a mladé rodiny v produktívnom veku radšej odchádzajú za lacnejším a pokojnejším životom. Tí, ktorých z vidieckych oblastí láka veľkomesto, radšej volia život na jeho predmestí.
Zdroj: Flickr.com/Hebe Aguilera
Pôrodnosť v Európe ťahá Írsko
Ak by sme mali nájsť v Európe krajinu, ktorá po stránke pôrodnosti prekvitá, bolo by to celkom iste Írsko. V rokoch 2001 až 2011 tu zaznamenali nárast populácie o 2,1 percenta, čo je vôbec najvyšší údaj v celej Európe. Podľa štatistikov je práve taká pôrodnosť potrebná k udržaniu populácie.
Zaujímavý je pohľad na populačné zmeny v ekonomickou krízou utrápenom Španielsku. Najväčší prírastok populácie je tu zrejmý okolo Madridu a tiež v pobrežných regiónoch, najmä v Katalánsku, ktoré je ekonomicky najsilnejšia oblasť.
O jasnom populačnom raste možno hovoriť aj vo Francúzsku, najviditeľnejší je opäť v oblastiach okolo miest Nantes, Toulouse, Bordeaux a Rennes. Francúzsko je na špičke rebríčka v rámci Európskej únie najmä v populačnom prírastku vo vidieckych oblastiach. "Ich excelentný systém dopravy by mohol byť jedným z dôvodov, prečo sa rodiny dobrovoľne rozhodnú zostať na vidieku namiesto sťahovania do miest," vysvetľuje jeden z autorov štúdie Volker Schmidt-Seiwert.
Map: Where Europe is growing and where it is shrinking http://t.co/xzW0pvE5YG pic.twitter.com/Rj7brTiVOB
— Kris Olds (@GlobalHigherEd) June 23, 2015
Balkán vymiera, Pobaltie tiež
Domovina autorov štúdie je na tom v porovnaní s Európou podstatne horšie. Výrazný populačný pokles v skúmaných rokoch zaznamenal najmä východ krajiny okolo Drážďan a Lipska. Mladí ľudia sa podľa autorov štúdie sťahujú na západ krajiny. Ten je na tom lepšie čo sa týka trhu práce.
Ak zaostríme na východné hranice Nemecka s Poľskom možno naraziť na zaujímavú skokovú zmenu v štatistikách. V Nemecku pri hraniciach štatistici zaznamenali výrazný pokles populácie, o pár kilometrov ďalej na území Poľska naopak mierny populačný rast. Najväčší rast však Poľsko zaznamenalo okolo veľkých miest po vzore niekoľkých ďalších štátov.
A ktoré štáty sú teda pomyselným zabijakom Európy? Všeobecne možno povedať, že do tejto kategórie patrí väčšina východnej Európy. Populačný pokles na úrovni niekoľkých percent je zjavný v Albánsku, Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a pobaltských štátoch. Najmä v Albánsku je tento trend viditeľný prakticky na celom území. "Demografický vývoj v týchto krajinách je znepokojujúci, varuje Schmidt-Seiwert.