Americký prezident Barack Obama odsúdil "brutálnu vraždu" popredného vodcu ruskej opozície Borisa Nemcova, ktorého v piatok večer zastrelili neďaleko moskovského Kremľa (o vražde Nemcova čítajte viac TU).
"Vyzývame ruskú vládu, aby vykonala rýchle, nestranné a transparentné vyšetrovanie okolností tejto vraždy a aby zaistila, aby boli osoby, zodpovedné za toto kruté zabitie, privedené pred spravodlivosť," uvádza sa vo vyhlásení prezidenta USA.
Boris Nemcov patril medzi popredných ruských opozičných politikov. Snímka: Reuters
Krátko pred smrťou obvinil Putina
Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil Nemcova za svojho osobného priateľa a za "most" medzi oboma krajinami a vyjadril nádej v potrestanie vrahov, uviedla agentúra AP.
Len niekoľko hodín pred smrťou Nemcov vystúpil v nezávislej rozhlasovej stanici Echo Moskvy. Obvinil pritom ruského prezidenta Vladimira Putina, že zavliekol svoju krajinu do krízy, a to svojou "šialenou, agresívnou a vražednou politikou vojny proti Ukrajine".
"Krajina potrebuje politickú reformu. Keď sa moc sústreďuje v rukách jednej osoby a táto osoba vládne navždy, povedie to k absolútnej, absolútnej katastrofe," vyhlásil Nemcov v rádiu.
Podľa kolegov z ruskej opozície a gruzínskeho exprezidenta Michaila Saakašviliho Boris Nemcov v poslednej dobe pracoval na dokumente určenom ruskej verejnosti, v ktorom chcel odhaliť údajné dôkazy o priamej účasti Moskvy v ukrajinskom konflikte.
Čelil hrozbám, polícia nereagovala
Nemcova (55) zastrelil neznámy páchateľ alebo páchatelia v piatok asi o 23.15 h moskovského času. Politika postrelili štyrikrát do chrbta z okoloidúceho auta, keď v spoločnosti istej ukrajinskej občianky kráčal po moste neďaleko Kremľa. Celkovo na neho vypálili sedem až osem výstrelov. Nemcovova spoločníčka vyviazla bez zranení.
Právnik zavraždeného Vadim Prochorov uviedol, že Nemcov čelil hrozbám na sociálnych sieťach, ktoré ohlásil aj polícii. Tá však údajne nepodnikla nijaké kroky na jeho ochranu.
Putin osobne dohliadne na vyšetrovanie
Vraždu prostredníctvom svojho hovorcu okamžite odsúdil ruský prezident Vladimir Putin. Hovorca vyjadril podozrenie, že išlo o nájomnú vraždu, ktorá mohla byť "provokáciou". Šéf Kremľa nariadil vyšetrovanie celého prípadu, na ktoré mieni osobne dozerať.
"Putin poznamenal, že násilná vražda nesie znaky nájomného zabitia a je čisto provokatívna," vyhlásil hovorca Dmitrij Peskov, ktorého citovala agentúra TASS.
Prípadom sa už začal zaoberať ruský federálny vyšetrovací výbor, ktorého zástupcovia dorazili na miesto činu, kde sa našlo šesť nábojov. Vyšetrovatelia preverujú všetky relevantné alternatívy vrátane nájomnej vraždy.
Mal nahradiť Jeľcina
Boris Nemcov zastával post vicepremiéra v druhej polovici 90. rokov, za vlády vtedajšieho ruského prezidenta Borisa Jeľcina. Istý čas sa o ňom dokonca hovorilo ako o možnom Jeľcinovom následníkovi.
Neskôr sa Nemcov stal ostrým kritikom Putinovho režimu, pomáhal organizovať pouličné protesty a odhaľovať prípady korupcie.
Na nedeľu 1. marca Nemcov spolu s ďalšími opozičnými predstaviteľmi organizoval veľký opozičný protest v Moskve. V jednom zo svojich posledných blogov vyzval Rusov, aby na demonštrácii zúčastnili.
Organizátori sa rozhodli preložiť miesto konania protestu z juhovýchodného predmestia Moskvy do centra mesta, aby si uctili Nemcovovu pamiatku, uviedol ruský expremiér a opozičný líder Michail Kasianov.
Barack Obama sa s bývalým ruským vicepremiérom Nemcovom stretol počas návštevy Moskvy v roku 2009. Vtedy ocenil jeho "odvážne odhodlanie v boji proti korupcii v Rusku". Vraždou Nemcova podľa Obamu prišli občania Ruskej federácie o jedného z najvýraznejších zástancov svojich práv.