Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) odpočúvala minimálne jeden telefonát Hillary Clintonovej v čase, keď bola šéfkou americkej diplomacie. Navyše, nemecká spolková vláda nariadila špionáž v prípade istého partnera zo Severoatlantickej aliancie.
Vyplýva to podľa dnešných informácií internetového vydania mienkotvorného denníka Süddeutsche Zeitung, ako aj Severonemeckého rozhlasu (NDR) a Západonemeckého rozhlasu (WDR) z viac ako dvoch stovák dokumentov, ktoré špión z radov BND, Markus R., zadržaný v júli v Nemecku, odovzdal americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA).
Americká strana podľa mediálnych informácií začala s týmito informáciami pracovať a odpočúvaný telefonát niekdajšej šéfky diplomacie USA považuje za dôkaz, že aj Nemci zhromažďovali údaje o Spojených štátoch. Šéf americkej diplomacie John Kerry vraj celú záležitosť spomenul pri stretnutí so svojím nemeckým rezortným partnerom Frankom-Walterom Steinmeierom.
Nemecké vládne miesta systematické špionážne aktivity BND voči USA popierajú. Rozhovor, ktorý svojho času viedla Hillary Clintonová z paluby amerického vládneho stroja, bol vraj zachytený iba náhodne. Fakt, že jeho záznam nebol okamžite zničený, označil nemenovaný člen nemeckej vlády za "idiotstvo".
Podľa spomínaného denníka nešlo však v prípade Clintonovej o jediný podobný záznam, aj keď sa tieto nerodili zámerne. Od leta 2013 platí však v Nemecku nariadenie Úradu spolkovej kancelárky, v zmysle ktorého je potrebné podobný materiál neodkladne zlikvidovať.