- Najskôr - ľudovci sú len najväčšou minoritou v Európskom parlamente. Žiadna frakcia nemá väčšinu. Po ďalšie - ľudovci sú najväčší len zdanlivo. Táto frakcia zlúčila rôzne pravicové strany, ktoré sú v jednej frakcii len zázrakom. K ľudovcom patria francúzski stúpenci federálnej Európskej únie, britskí konzervatívci alebo Forza Italia Silvia Berlusconiho. Socialisti sú oveľa jednoliatejší klub.
Čo mienia socialisti v novom Európskom parlamente presadzovať?
- V prvom rade chceme maximálne podporiť prijatie európskej ústavy. Naším cieľom je tiež presadenie lisabonskej agendy, ktorá má z únie urobiť najvýkonnejšiu ekonomiku sveta. Hospodársky rast je v únii v poslednom čase nedostatočný a treba prijať reformy.
Ekonómovia však tvrdia, že únia musí uskutočniť nepopulárne reformy: uvoľniť pracovný trh, obmedziť sociálne výdavky, a až potom dostane ekonomika únie dostatočný impulz. To chcete?
- Reformy európskeho hospodárstva nesmú oslabiť sociálny systém, ktorý existuje. Ten systém nie je samoúčelný. Vyšiel z potrieb ľudí. Súhlasím s tým, že treba zvýšiť mobilitu ľudí. Ale musí sa kvôli tomu znížiť ochrana práv zamestnancov? Určite nie. Nesúhlasím s tým, že boj proti nezamestnanosti možno vyhrať len vtedy, ak budú tvrdšie podmienky na pracovnom trhu. Európsky model je o solidarite a prosperite, nielen o prosperite a výkone. Socialisti však podporujú ekonomické reformy vrátane penzijnej. Starnutie obyvateľstva je jednoducho fakt. Chceli by sme európsku sociálno-trhovú ekonomiku.
Vráťme sa k Európskemu parlamentu. Akú úlohu bude tento orgán únie hrať v budúcnosti? Dá sa čakať, že jeho moc vzrastie?
- Myslím si, že právomoci Európskeho parlamentu sú v súčasnosti dostatočné. Schvaľujeme a kontrolujeme rozpočet, schvaľujeme Európsku komisiu a väčšina zákonov potrebuje súhlas poslancov Európskeho parlamentu. Ak by sa však mala prehĺbiť európska integrácia, treba zvýšiť aj právomoci parlamentu - zvlášť v zahraničnej a bezpečnostnej politike alebo justícii.
Ste v Európskom parlamente od chvíle, keď Španielsko vstúpilo do Európskej únie. Ako sa tento orgán únie zmení, až v ňom zasadnú poslanci z desiatich nových krajín?
- Európsky parlament bude pracovať ako doteraz. S poslancami, ktorí boli v Európskom parlamente rok ako pozorovatelia, má dobré skúsenosti. Myslím si, že na práci sa príchod ľudí z nových krajín neprejaví. Parlament však zmeny čakajú. Jeho právomoci sa po prijatí ústavy rozšíria a spresnia, ale to bude nová vec pre všetkých poslancov.
Enrique Barón Crespo - španielsky socialista, je bývalým predsedom Európskeho parlamentu. V parlamente je od roku 1986, keď Španielsko vstúpilo do Európskych spoločenstiev.
Socialisti v Európskom parlamente
* Socialisti boli v minulom období druhou najsilnejšou frakciou v Európskom parlamente. Mali 232 členov (Najsilnejší sú ľudovci).
* V rokoch 1979 až 1999 boli socialisti najsilnejšou frakciou Ľudovci ich predstihli, keď k nim vstúpili euroskeptici z britskej konzervatívnej strany a niekoľko menších pravicových strán.
* Socialisti podporujú ďalšiu európsku integráciu a schválenie ústavy. Sú ale proti ústupu od sociálne trhovej ekonomiky. Socialisti boli proti vojne v Iraku a kritizujú americkú zahraničnú politiku posledných rokov.
* Socialisti obsadia po tohtoročných voľbách na 2,5 roka, čo je polovica volebného obdobia, kreslo predsedu Európskeho parlamentu. Na druhú polovicu obsadia funkciu ľudovci.
* Zo slovenských strán sa k frakcii socialistov hlási SMER.
StoryEditor
Enrique Barón Crespo: Chceme sociálno-trhovú ekonomiku
Socialisti boli dvadsať rokov najsilnejšou frakciou v Európskom parlamente. To sa skončilo v roku 1999, keď vyhrali pravicoví ľudovci. Predvolebné prieskumy hovoria, že náskok ľudovcov sa tento rok ešte zvýši. Strácajú socialisti v posledných rokoch dych?