Európska vesmírna agentúra (ESA) dnes oznámila, že o 1.36 h SEČ stratila kontakt s pristávacím modulom Philae, ktorý v stredu po desaťročnej ceste kozmom pristál na kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ešte predtým modul stihol odoslať materskej sonde Rosetta väčšinu vedeckých údajov, ktoré zozbieral.
Solárne batérie modulu sa vybili a keďže pristál na nesprávnom mieste, v tieni útesu, nemal dosť slnečného svitu na ich nabitie, citovala hovorcu ESA v kontrolnom centre v nemeckom Darmstadte tlačová agentúra DPA. Dve kotvy, ktoré mali prichytiť Philae k povrchu kométy, zlyhali, v dôsledku čoho modul dvakrát poskočil, kým sa zastavil asi kilometer od pôvodne plánovaného miesta pristátia.
Kontrolóri ESA v piatok nariadili modulu posunúť sa, aby zachytával viac slnka a vybité solárne panely sa mohli nabiť. Potom sa však odmlčal a vedci v súčasnosti nevedia, kde presne sa na kométe nachádza.
"Nevieme, či bude nabitie niekedy dostatočné na to, aby bol modul znova funkčný," povedal agentúre AP vedúci kozmických operácií ESA Paolo Ferri. "Je vysoko nepravdepodobné, že by sme niekedy čoskoro nadviazali akúkoľvek komunikáciu, napriek tomu budeme čakať na prípadné signály." Ak sa modul ozve, bude to zrejme až vtedy, keď sa kométa dostane bližšie k Slnku.
ESA vybitie batérií očakávala a vedci sa preto poponáhľali, aby z modulu získali čo možno najviac informácií, kým sa odmlčal. "Všetky vedecké údaje zozbierané počas prvej vedeckej etapy boli úspešne odoslané," informovala ESA na Twitteri.
Pristávací modul Philae sondy Rosetta pristál na kométe v stredu o 16.33 SEČ. Správa o jeho odmlčaní sa prišla dnes v prvých ranných hodinách.
ESA chce štúdiom jedného zo základných stavebných prvkov slnečnej sústavy zistiť viac o tom, ako sa pred 4,6 miliardami rokov sformovali planéty.