Grécka polícia odhaduje, že pri generálnom štrajku proti dôchodkovej reforme a zvyšovaniu daní vyšli vo štvrtok v celej krajine do ulíc stovky tisíc ľudí. Grécke médií označili štrajk za najväčší v uplynulých rokoch a jedna rozhlasová stanica uviedla, že je "ľahšie povedať, kto neštrajkoval, ako kto štrajkoval".
"Ruky preč z našich dôchodkov," skandovali štrajkujúci.
V centre Atén pochodovalo vyše 100.000 demonštrantov a vláda, v obave z nepokojov, rozmiestnila v uliciach policajné posily. Popoludní došlo k zrážkam medzi políciou a skupinou asi 500 maskovaných demonštrantov - anarchistov.
Podobné protestné zhromaždenia sa uskutočnili aj v ďalších mestách ako je Solún, Patra, Iraklio či Volos, informovala tlačová agentúra DPA.
Generálny štrajk zvolali spoločne odborové zväzy súkromného aj verejného sektora a pridali sa k nemu Gréci z širokého rámca profesií.
Verejná doprava sa zastavila, vlaky nevyšli a trajekty zostali v prístavoch, čím odrezali ostrovy od pevniny. Štrajk sa dotkol aj vnútroštátnych letov.
Zatvorené zostali ministerstvá aj školy, väčšina lekární a obchodov stiahli rolety či zatvorila okenice. Právnici sa nedostavili na súdy a farmári pokračovali v blokovaní hlavných ťahov. Lekári v štátnych nemocniciach zasahovali iba v urgentných prípadoch.
Grécko muselo uplatniť prísne ekonomické reformy výmenou za medzinárodné balíčky finančnej pomoci, ktoré zabránili bankrotu krajiny. Jednou z najdôraznejších požiadaviek medzinárodných veriteľov pre poskytnutie súčasného záchranného balíčka je reforma dôchodkového systému.
Grécky dôchodkový systém stojí krajinu 10 percent HDP, čo je podľa šéfky Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeovej neudržateľné. Pre porovnanie, priemer EÚ je 2,5 percenta. Grécka kríza vyžaduje krátkodobé opatrenia, ktoré v dlhodobom pláne vyústia v udržateľný dôchodkový systém, povedala vo štvrtok vo Washingtone. Priznala, že Gréci "už urobili veľa obetí", trvala však na tom, že dôchodkový systém potrebuje reformu.
Vláda gréckeho premiéra je pod nátlakom, aby uplatnila dôchodkovú reformu, ktorá zahŕňa zníženie nových dôchodkov v priemere o 15 percent. Premiér Alexis Tsipras trval na tom, že táto reforma je absolútne nevyhnutná, pretože dôchodkové fondy by inak skončili o päť rokov na suchu. Avšak Tsipras a jeho ľavicová strana Syriza budú možno čeliť odporu v parlamente, keď mnohí poslanci na základe požiadavky svojich voličov povedia nie reformám.
Grécka vláda má tesnú parlamentnú väčšinu troch poslancov a akékoľvek spory uvrhnú krajinu do novej politickej krízy, pripomenula DPA.