Čerstvý laureát Nobelovej ceny Peter Higgs predpovedal tzv. božiu časticu už v 60. rokoch, vedci však potvrdili jej existenciu až vlani. Prečo to trvalo tak dlho?
Viac ako štyri desaťročia sa hľadal signál, ktorý by pochádzal priamo z Higgsovho bozónu. Za toto dlhé hľadanie môže najmä fakt, že štandardný model, s ktorým pracovali vedci, nedokázal predpovedať hmotnosť bozónu ani energiu potrebnú na jeho vznik.
Všetko sa zmenilo pred pár rokmi, keď v ženevských laboratóriách CERN spustili do prevádzky veľký hadrónový urýchľovač. V ňom sa nakoniec bozón potvrdil. Môžete opísať atmosféru v laboratóriu, keď sa ho podarilo objaviť?
Skúste si predstaviť monitor, na ktorom lietajú nejaké šialené čísla. Zrazu naskočí ďalšie číslo. V tom momente sa všetci začnú radovať a tlieskať, skrátka sú vo veľkej eufórii. Tak presne taká nálada bola v počítačovom centre minulý rok v júli, keď sa existencia bozónu dokázala.
Čo na udelenie Nobelovej ceny hovoria šéfovia urýchľovača? Prekvapilo ich to?
Ocenenie Higgsovej potvrdenej predpovede sa očakávalo. Takže to asi nebolo veľkým prekvapením. Za minulý rok vo fyzike sa neudialo nič väčšie.