Masové protesty voči zmrazeniu procesu približovania sa k Európskej únii dnes pokračovali nielen v Kyjeve, ale aj ďalších ukrajinských mestách.
Líder opozičnej strany UDAR, svetový šampión v boxe Vitalij Kličko vyzval v predvečer hlasovania na parlamentnej pôde na zosadenie súčasnej vlády. "Nechceme vymeniť iba nejakých ministrov, ale zmeniť politický systém," cituje jeho slová tlačová agentúra DPA.
Čítajte viac: Postreh HN: Ukrajina dostáva druhú šancu
Predsedovi ukrajinskej vlády Mykolovi Azarovovi a jeho kabinetu hrozí v utorok vyjadrenie nedôvery zákonodarcami. Platí to vo zvýšenej miere po tom, čo poslanci jedného z výborov zákonodarného zboru odporučili poslancom hlasovať v utorok za vyjadrenie nedôvery vláde.
Azarov vyzval v Kyjeve pri stretnutí so západnými diplomatmi tak EÚ, ako aj USA, aby ďalej nepodnecovali nálady v krajine, v ktorej sa situácia podľa jeho slov stala nekontrolovateľnou. Protesty, ako formuloval, nesú medzičasom "znaky štátneho prevratu". "To je veľmi vážna vec, ale my sme trpezliví," povedal podľa DPA.
Situácia v uliciach Kyjeva, kde tisícky demonštrantov zablokovali sídlo vlády a spôsobili totálny dopravný chaos, vyvoláva čoraz väčšiu pozornosť a znepokojenie aj v zahraničí, a to nielen v Moskve.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý vývoj na Ukrajine pozorne sleduje, vyzval zo sídla svetovej organizácie v New Yorku všetkých zúčastnených na zdržanlivosť, nepoužívanie násilia, rešpektovanie demokratických princípov slobody zhromažďovania a slobody prejavu. Súčasne apeloval na konfliktné strany, aby začali pokojný dialóg.
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová varovala dnes ukrajinské vedenie pred použitím násilia voči pokojným demonštrantom a vyzvala zodpovedných, aby chránili právo občanov na pokojné demonštrácie.
Pred ďalším použitím sily voči demonštrantom varovali Ukrajinu dnes aj Poľsko a pobaltské štáty.
Poľský premiér Donald Tusk vo Varšave, kde rokovala aj Rada pre národnú bezpečnosť, zdôraznil, že hra o budúcnosť Ukrajiny nesmie skončiť dramatickým finále.
Najvyšší poľský predstaviteľ, prezident Bronislaw Komorowski tiež netajil obavy v súvislosti s najnovším vývojom v bývalej sovietskej republike, avšak pripomenul aj pokrok, ktorý Ukrajina dosiahla v oblasti legislatívy a volebného práva.
Šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski s odvolaním sa na správy od svojho ukrajinského rezortného kolegu Leonida Košaru informoval, že vláda v Kyjeve neplánuje vyhlásenie výnimočného stavu.
Použitie násilia voči ukrajinským demonštrantom odsúdili aj Estónsko, Litva a Lotyšsko. Litva si predvolala na rezort zahraničných vecí vo Vilniuse ukrajinského veľvyslanca, ktorému tam tlmočili znepokojenie z použitia násilia voči pokojným demonštrantom. Litva a Európa pozorne sledujú vývoj na Ukrajine, konštatovala najvyššia predstaviteľka pobaltskej republiky Dalia Grybauskaite.
Vedenie troch západoukrajinských oblastí, Ľvovskej, Ivano-Frankivskej a Ternopiľskej, sa dnes pripojilo k opozíciou v nedeľu vyhlásenému generálnemu štrajku. Za odchod prezidenta Janukovyča a vlády premiéra Azarova sa dnes vyslovili aj Nezávislé odbory baníkov z Donbasu s tým, že sú pripravené pripojiť sa k štrajku.
Už od predpoludnia sa demonštrovalo dnes aj v metropole Zakarpatskej Ukrajiny - Užhorode. Účastníci demonštrácie požadovali odchod najvyšších ústavných činiteľov krajiny a pokračovanie procesu európskej integrácie krajiny.