Bývalá najbližšia spolupracovníčka českého premiéra Petra Nečasa Jana Nagyová (teraz Nečasová) a dvaja niekdajší šéfovia vojenskej kontrarozviedky sa obhajujú tvrdením, že vtedajšiu manželku premiéra Radku dali sledovať, lebo ju chceli ochrániť. Denník Mladá fronta DNES však zistil, že žalobcovia získali dôkazy, ktoré túto verziu rozbijú.
Žalobcovia sú presvedčení, že nové svedectvá usvedčujú trojicu z toho, že akcia nazvaná Darwin nebola ničím iným než špehovaním Radky Nečasovej. Napísal to dnes spravodajský portál denníka iDNES.cz.
Dôkazy sú celkovo tri. Prvý z nich olomouckým štátnym zástupcom (prokurátorom) priniesol vysoko postavený dôstojník tajnej služby. Vo svojej výpovedi potvrdil, že Ondrej Páleník a Milan Kovanda, ktorí viedli vojenskú kontrarozviedku, túto agentúru zneužili. Oni samotní to popierajú.
Druhým dôkazom je odborné stanovisko útvaru, ktorý sa na sledovanie ľudí špecializuje. Jeho dôstojníci skúmali materiál, ktorý vojenské spravodajstvo na vtedajšiu Nečasovu manželku Radku nazbieralo. Páleník a Kovanda tvrdia, že chceli zistiť, či rodinu premiéra niekto neohrozuje. Špecialisti sa po preskúmaní záznamov priklonili k názoru, že taká akcia by vyzerala inak - v skutočnosti išlo podľa nich o špehovanie.
Tretím argumentom je fakt, že akciu Darwin neschválilo ministerstvo obrany, čo je vážne porušenie predpisov.
Nagyová (dnes Nečasová), Páleník a Kovanda čelia obvineniam zo zneužitia právomocí. Bývalá najbližšia spolupracovníčka premiéra Nečasa (dnes jeho manželka) naňho podľa polície vyvíjala nátlak, aby sa rozviedol. Protizákonné sledovanie Radky Nečasovej údajne zosnovala v roku 2012, uviedol web iDNES.cz.
Podrobnosti o tom, od koho vyšetrovatelia získali nové dôkazy a kto v kauze vypovedal, prinieslo dnešné vydanie denníka Mladá fronta DNES.