Po volebnom úspechu nechce budúci grécky premiér Kostas Karamanlis strácať čas. Prezident Kostis Stephanopoulos poveril včera predsedu konzervatívnej strany Nová demokracia zostavením vlády a už dnes chce predstaviť nový kabinet. Vláda by tak už v stredu mohla zložiť sľub a začať vykonávať svoju funkciu. K prioritám patrí príprava letných olympijských hier v Aténach, rokovania o znovuzjednotení Cypru a inventúra štátnych financií.
Nová demokracia vzišla z nedeľňajších volieb s 45,5 percenta hlasov ako jasný víťaz. V novom parlamente bude mať absolútnu väčšinu 165 z 300 kresiel. "Som v politike, aby som slúžil," povedal 47-ročný Karamanlis, ktorý bude najmladším premiérom v moderných dejinách krajiny. Panhelénske socialistické hnutie Pasok, ktoré vládlo v Grécku od roku 1981 (s trojročnou prestávkou), získalo len 40,6 percenta hlasov a 117 mandátov. Jeho líder Jorgos Papandreu avizoval "vecnú politiku" a "konštruktívnu opozíciu".
Na post ministra financií zasadne pravdepodobne aténsky profesor ekonómie Jorgos Alogoskoufis, ktorý bol začiatkom deväťdesiatych rokov predsedom znaleckej komisie na ministerstve hospodárstva a neskôr finančnopolitický hovorca Novej demokracie. Ekonomický program strany predpokladá okrem iného aj privatizáciu štátnych podnikov, dereguláciu trhu, investičné stimuly a daňovú reformu. Karamanlis napríklad plánuje postupné zníženie firemných daní z terajších 35 na 25 percent. Strana sľubovala aj veľkorysé zvýšenie dôchodkov a budovanie sociálneho štátu.
Nová vláda bude však konfrontovaná s nefungujúcim systémom sociálneho poistenia a rýchlo rastúcim deficitom štátneho rozpočtu. Tento rok by mohol dosiahnuť podľa odhadov Európskej komisie dvojnásobok predpokladaných 1,2 percenta HDP. Predovšetkým rastúce náklady pre olympijské hry majú podľa Alogoskoufisa na svedomí diery v rozpočte.
Favoritom na post ministra zahraničných vecí je 76-ročný diplomat z povolania Petros Molyviatis. V popredí záujmu rezortu bude predovšetkým cyperská otázka. Rokovania o znovuzjednotení ostrova sa ocitli na mŕtvom bode. Podľa návrhu generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana by sa mali do rozhovorov o dva týždne zapojiť aj vlády Turecka a Grécka. (hn/nc)
StoryEditor