Približne 800 vojakov americkej pechoty, ako aj lietadlá námorníctva USA, sa dnes zapoja do záchrannej akcie na Haiti, oznámila tlačová agentúra AP. Ďalší americkí vojaci dorazia v pondelok.
Časť amerického personálu je na Haiti už od stredy, aby na letisku pripravili operáciu. Americkí vojaci sa budú podieľať na spoločných záchranných prácach.
Podľa AP ide o "jasný signál", že americký prezident Barack Obama chce pomôcť zemetrasením postihnutej krajine. Obama zdôraznil, že na ľudí na Haiti sa nezabudne.
"Teraz, v čase najväčšej núdze, Spojené štáty stoja pri vás," povedal Obama. Prvoradou výzvou je ťažko poškodený prístav, čo bude komplikáciou pre lode s humanitárnou pomocou.
V pondelok sa očakáva príchod 3500 amerických vojakov. Spojené štáty vypravili niekoľko lodí vrátane lietadlovej lode USS Carl Vinson, ktorá privezie zhruba 19 helikoptér.
"Do konca dňa budeme mať (na Haiti) značnú vojenskú prítomnosť, ktorá sa bude zväčšovať," povedal hovorca Pentagónu Bryan Whitman v súvislosti s americkou pomocou.
Pri zemetrasení s magnitúdou 7,0, ktoré zasiahlo Haiti v utorok večer, zahynulo podľa štvrtkových odhadov Červeného kríža 45.000 až 50.000 ľudí.
Ministerstvo zahraničných vecí USA potvrdilo smrť diplomatky Victorie DeLongovej, ktorá na veľvyslanectve na Haiti pracovala na oddelení pre kultúrne záležitosti.
Nemecká vláda prisľúbila Haiti pomoc vo výške vyše 1,5 milióna eur, uviedla tlačová agentúra DPA. Veľvyslanec Haiti v Nemecku Jean Robert Saget vyjadril vďačnosť a povedal, že jeho krajina teraz potrebuje čosi ako "Marshallov plán".
Pri nešťastí prišli o život viacerí ministri karibského štátu, medzi nimi aj minister spravodlivosti Paul Denis. Zahynul i opozičný politik Michel Gaillard.
Viaceré ministerstvá na Haiti sa zrútili, vrátane ministerstva zahraničných vecí, a tiež údajne budova parlamentu. Zahynuli mnohí štátni zamestnanci, čím vznikol veľký "personálny problém".