Zaviazal sa na ďalšie upevňovanie štátnej kontroly nad najchudobnejšou juhoamerickou ekonomikou a na ťažbu a zlepšené využitie zásob lítia, ktoré patria k najväčším na svete.
Druhé funkčné obdobie
Morales, ajmarský Indián a prvý domorodý prezident, dosiahol výrazné víťazstvo vo vlaňajších decembrových prezidentských voľbách za širokej podpory chudobnej indiánskej väčšiny. Stal sa tak hlavou štátu druhýkrát po sebe.
V prejave počas inaugurácie Morales sľúbil, že založí štátny denník, štátne spoločnosti na výrobu cementu a liekov, mliekarenské podniky a rozvinie priemysel na spracovanie lítia i železa. Chce tak Bolívii pomôcť vyvážať produkty s pridanou hodnotou namiesto surovín.
Výzva na investorov
V prejave oslovil aj zahraničných investorov, ktorí sú ostražití po jeho znárodnení energetického priemyslu v roku 2006 a po podobných krokoch socialistického venezuelského prezidenta Huga Cháveza.
"Potrebujeme veľa peňazí, aby sme priemyselne využili lítium... sme pripravení rokovať so zahraničnými investormi a zabezpečiť investície," vyhlásil Morales v hlavnom meste Bolívie La Paz na inaugurácii, ktorej sa zúčastnili viacerí juhoamerickí prezidenti, vrátane ľavicových spojencov Cháveza a ekvádorskej hlavy štátu Rafaela Correu.
Morales (50) povedal, že Bolívia potrebuje "partnerov, ale nie patrónov".
Lítiové bohatstvo
Bolívia má obrovské zásoby lítia, ale na rozdiel od susednej Argentíny a Čile ich veľmi nevyužíva. Lítium sa používa do dobíjateľných batérií, ktoré poháňajú prenosné počítače (laptopy) a mobilné telefóny. Dopyt po lítiu sa podľa očakávania závratne zvýši, ak začnú výrobcovia automobilov produkovať elektrické autá vo veľkom meradle.
Ruka štátu
Po znárodnení energetických, banských a telekomunikačných spoločností teraz bolívijský štát kontroluje 28 percent ekonomiky, čo je o osem percent viac ako pred nástupom Eva Moralesa do funkcie. Vláda si dala za cieľ dosiahnuť 40-percentnú štátnu kontrolu nad ekonomikou, a to najmä ďalším zakladaním štátnych spoločností.
Kritici tvrdia, že Morales môže využiť všetku svoju moc na zavedenie režimu s jednou stranou. Morales však označuje svoj štýl politiky za "demokratickú revolúciu" a zaviazal sa, že bude rešpektovať demokratické hodnoty.