Počet obetí utorkového zemetrasenia na Haiti by mohol byť 45.000-50.000, pričom ďalšie tri milióny ľudí môžu byť zranené a bez domova. Informoval o tom dnes vysokopostavený predstaviteľ haitského Červeného kríža Victor Jackson.
"Nikto to nevie presne, nikto nemôže potvrdiť toto číslo. Naša organizácia si myslí, že mŕtvych ľudí môže byť 45.000 až 50.000. Po celej krajine môžu byť pohromou postihnuté tri milióny ľudí, buď sú zranení alebo bez domova," povedal Jackson, asistent národného koordinátora haitského Červeného kríža.
USA pošlú 300 zdravotníckych pracovníkov na Haiti a ďalších 12.000 už uviedli do stavu pohotovosti pre prípadné vyslanie do krajiny postihnutej zemetrasením. Informovala o tom dnes americká ministerka zdravotníctva Kathleen Sebeliusová.
Na Haiti odcestujú aj členovia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDCP), ktorí budú pomáhať monitorovať kvalitu potravín a vody, aby sa zabránilo šíreniu chorôb. Tímy amerických patológov tiež vyšlú na pomoc pri identifikovaní mŕtvych, uviedla ministerka.
"Už sme zmobilizovali zdravotnícke tímy určené na zásahy pri katastrofách a tímy chirurgov," povedala Sibeliusová.
Americká ministerka Hillary Clintonová dnes vyhlásila, že vojenský tím USA znovu otvoril letisko v haitskom hlavnom meste Port-au-Prince, aby mohli nákladné lietadlá so zásobami začať privážať pomoc.
Na pomoc traumatizovanému, ešte stále vydesenému Haiti smerovali dnes vojaci a lietadlá naložené potravinami aj liekmi.
Zemetrasenie s magnitúdou 7,0 a následné desiatky otrasov zrovnali so zemou domovy, vládne budovy vrátane prezidentského paláca či parlamentu, hlavnú väznicu a pochovali v troskách nespočetné množstvo ľudí. Nie je známe, koľko zákonodarcov a štátnych predstaviteľov prežilo. Zo zrútenej väznice ušlo mnoho nebezpečných zločincov.