So smútkom za svojimi najbližšími aj za celým národom si vyčerpaní a zdrvení predstavitelia karibského ostrovčeka posadali do kruhu na lavičku a umelohmotné stoličky v malom parku pred policajnou stanicou a hľadali riešenia, ako opäť zaviesť v krajine poriadok. Stretnutia haitskej vlády sa podľa rozhodnutia ministrov budú konať dvakrát denne a budú zamerané na koordináciu zahraničnej humanitárnej pomoci pre zničený ostrov.
Hlavnú úlohu v záchranných prácach po zemetrasení, ktoré podľa haitských predstaviteľov usmrtilo 100.000 až 200.000 ľudí, má OSN, zatiaľ čo Spojené štáty riadia leteckú dopravu. V súlade so zaužívanými diplomatickými postupmi sú však najskôr kontaktovaní haitskí štátnici, ktorí udeľujú súhlas pre jednotlivé kroky.
"Hovoria, že vláda nejedná dostatočne rýchlo, ale robíme, čo môžeme," haitský minister pre informácie Marie Laurence Jocelyn Lassegue povedal reportérovi agentúry Reuters, ktorý sa zúčastnil na stretnutí tak, že si jednoducho prisunul stoličku k ministrom.
"Všetci ministri sú zdrvení. Na Haiti je všetko zničené. V tejto krajine nie je jediného človeka, ktorému by nezomrel priateľ alebo príbuzný. Minister financií prišiel o 12-ročnú dcérku. Minister turizmu stratil otca a matku. Šéf polície... má dve z troch detí mŕtve," Lassegue opísal neľahkú situáciu kabinetu i bežných Haiťanov.
Zahraničná pomoc prúdi na zemetrasením zničený ostrov iba veľmi pomaly, zatiaľ čo desaťtisíce ľudí stále čakajú na zásoby vody, jedla a ďalších nevyhnutných životných potrieb.
Podľa niektorých zdrojov predstavuje distribúcia humanitárnej pomoci problémy a veľké riziko nepokojov, ktoré by mohli prerásť až do všeobecného násilia. Humanitárne organizácie sa snažia nájsť najvhodnejšie miesta pre distribúciu pomoci. Najčastejšie ide o otvorené priestranstvá ako štadióny alebo parky, ale niektorí pracovníci sa vyjadrili, že majú obavy s rozdeľovania zásob vo veľkom, a to kvôli zvýšenému riziku výtržností.