Keď Parížom prechádzala olympijská štafeta s čínskou delegáciou, tibetskí aktivisti spolu s ich francúzskymi priateľmi zaujali pozície hasičov posvätného ohňa a obrátili proti krajine galského kohúta celú Čínu. Vtedy si ponechával prezident Nicolas Sarkozy možnosť, že nepocestuje na otvárací ceremoniál olympijských hier, najmä na protest proti násilnému potláčaniu marcových nepokojov v Tibete.
Na summite skupiny priemyselne najvyspelejších krajín G8 v Japonsku sa však Sarkozy stretol s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom a prisľúbil mu svoju účasť v Pekingu. Bude tak osobne zastupovať nielen Francúzsko, ale v úlohe prezidenta predsedajúcej krajiny aj celú Európsku úniu. Aj keď francúzska politická scéna a verejnosť viac-menej očakávali jeho pozitívne rozhodnutie, definitívne vyhlásenie o účasti vyvolalo vlny reakcií. Aj preto, že Sarkozy v minulosti zdôraznil, že je ochotný do Pekingu odcestovať len v prípade pokroku v rozhovoroch medzi Čínou a tibetským dalajlámom. Médiá poukázali na nejednotné názory lídrov únie. Do Pekingu nepricestuje nemecká kancelárka Angela Merkelová ani anglický premiér Gordon Brown.
Spolupredseda skupiny Zelených v Európskom parlamente Daniel Cohn-Bendit považuje Sarkozyho rozhodnutie za škandalózne. "Zúčastniť sa na otvorení olympiády v Pekingu znamená podporiť politiku čínskej Komunistickej strany, pretože otvárací ceremoniál bude ukážkou jej histórie a aktivít. Na poli vzájomných čínsko-tibetských rozhovorov sa v podstate nič nové neudialo. Naopak, Číňania sa vyhrážajú, že ak príde k akýmkoľvek konfliktom počas olympiády, všetky nádeje na rozhovory vyhasnú."
Na pozvanie Sarkozyho navyše príde do Paríža sýrsky prezident Bašar al-Asad na summit Stredomorskej únie, z čoho nie je nadšený minister zahraničných vecí Bernard Kouchner. Sám totiž súhlasil s prerušením diplomatických vzťahov so Sýriou po atentáte na libanonského premiéra Rafíka al-Harírího.
K tomu sa pridávajú polemiky okolo prepustenia bulharských sestričiek väznených v Líbyi s následnou pompéznou návštevou líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v Paríži, prvé kontroverzie okolo oslobodenia unesenej kolumbijskej političky Ingrid Betancourtovej a kokteil zatiaľ končí výčitkami francúzskej ľavicovo zmýšľajúcej verejnosti, ktoré sa vzniesli na adresu prezidentovej manželky Carly Bruniovej-Sarkozyovej. Tá vraj svojim sobášom "zradila" vlastný politický tábor. Keď si komentátori zrátali celkový účet pôsobenia prezidenta Sarkozyho za posledné obdobie, prišli k názoru, že sa nikto nemôže čudovať, keď jeho popularita doteraz nenabrala ním vysnívaný kurz.
Spolupracovníčka HN Alena Vrbovská
StoryEditor