Z prvých výsledkov volieb do severoírskeho regionálneho parlamentu, ktorému sa podľa sídla hovorí Stormont, sa zdá, že skončí prelomovým víťazstvom katolíckej republikánskej strany Sinn Féin, uviedla agentúra Reuters.
Polovičná účasť
V krajine sa dnes začalo sčítanie hlasov po štvrtkových voľbách. Konečné výsledky sa očakávajú dnes neskoro večer alebo v sobotu skoro ráno. Odhadovaná volebná účasť krátko pred uzavretím miestností bola 54 percent, pred piatimi rokmi to bolo 74 percent, napísal britský list The Guardian s odvolaním sa na úrady.
Stormont, ktorý vznikol v roku 1998, má 90 kresiel a voliči rozhodujú v 18 volebných obvodoch. Volebný systém jedného prenosného hlasu je pomerne zložitý, a sčítanie hlasov tak dlhšie trvá. Ak komisári nebudú mať definitívne výsledky do 2:00 (sobota 3:00 SELČ), budú v sčítaní pokračovať až v sobotu ráno, vysvetľuje BBC.
Sinn Féin získala k 18.00 h SELČ najmenej desať z 90 kresiel oproti Demokratickej unionistickej strane, ktorá si pripísala dve kreslá. Po dvoch kreslách získala tiež Aliančná strana Severného Írska, ktorú čaká zrejme najlepší výsledok v histórii.
Prvé výsledky tak zodpovedajú predvolebným prieskumom, ktoré naznačovali, že voľby sa pravdepodobne skončia prelomovým víťazstvom separatistov. Ľavicové zoskupenie podporujúce zjednotenie Írskej republiky so Severným Írskom si v prieskumoch udržiavalo náskok pred unionistickou stranou, ktorá podporuje zotrvanie tejto časti ostrova vo zväzku s Britániou.
Historické víťazstvo
Víťazstvo by pre Sinn Féin predstavovalo historický míľnik, ktorý by mohol priblížiť kedysi vzdialené vyhliadky na zjednotené Írsko. Výhra ľavicových nacionalistov, ktorí pôvodne vzišli z politického krídla polovojenskej organizácie IRA, ktorá sa usilovala o odtrhnutie od Británie, by status Severného Írska nezmenila. Referendum potrebné na vystúpenie zo Spojeného kráľovstva je v kompetencii britskej vlády a pravdepodobne by sa uskutočnilo až o niekoľko rokov.
Psychologické dôsledky nástupu írskeho nacionalistického premiéra by však podľa Reuters boli obrovské po sto rokoch nadvlády probritských strán, ktoré v regióne podporuje prevažne protestantské obyvateľstvo.
Napriek tomu, kto vo voľbách zvíťazí, budú na seba obe najväčšie strany zrejme odkázané pri zostavovaní budúcej vlády. Republikáni a unionisti dodržiavajú od roku 1998 dojednania o deľbe moci na základe veľkopiatkovej mierovej dohody, ktorá ukončila dlhoročný konflikt v krajine.
Zároveň so severoírskymi regionálnymi voľbami v ostatných častiach Británie vo štvrtok prebehli komunálne voľby. Ich priebežné výsledky dnes naznačujú úspech opozičných labouristov a prepad, najmä v Londýne, vládnucich konzervatívcov.