Africkú Keňu od nedeľných prezidentských volieb sprevádzajú násilnosti, ktoré si vyžiadali aj obete. "Situácia je zlá," povedal pre HN slovenský kňaz v Keni Martin Cingeľ, ktorý zachránil pred lynčovaním tisícky Keňanov.
Z Kene chodia do sveta zábery vyhorených dedín. Ako to vidíte vy?
V Eldorete to už nie je ani o politike, ale o súboji kmeňov. Jeden kmeň sa snaží vyhnať z mesta iný kmeň, preto sa tu nepokoje zintenzívnili. Mnohí opúšťajú mesto, aby sa dostali do bezpečia. Mesto je plné policajtov, keďže bolo ohlásené, že tam prichádza mládež, ktorá chce robiť nejaké protesty. Všetci ľudia utekajú do kostolov alebo na policajné stanice. Naša farnosť je od mesta asi šesť kilometrov. Máme tu už od nedele šesťtisíc ľudí. Situácia je dosť zlá. Problém je v tom, že nemáme jedlo, vodu, mlieko. Deti plačú od hladu, matky nariekajú, že im nemajú dať čo jesť. Asi 500 metrov od nás je policajná stanica, ktorá je takisto plná hladných utečencov. Obchody sú zatvorené, a keď ich otvoria, nič nezoženiete, nie je tu žiadna dodávka potravín. Takisto je problém so sociálnymi zariadeniami, neboli sme na to pripravení. Tie, čo máme tu na fare, jednoducho nestačia. Bojíme sa, aby tu nevypukla nejaká choroba. Žiadali sme políciu, ambasády, aby nám pomohli s trvalou ochranou, je to však veľmi ťažké dostať sem nejakých policajtov, ktorí by nás strážili.
Darí sa vám nejako zabezpečiť jedlo pre ľudí?
Riešenie sa hľadá veľmi ťažko. Pomáha nám Červený kríž aj ďalšie organizácie, ale jednoducho sa k nám nemajú ako dostať. Cesty sú zatarasené, autá nemôžu prejsť. Ak ich neotvoria, dúfame, že nám začnú posielať jedlo letecky.
Koľko ľudí už opustilo Eldoret?
Ťažko to povedať presne, každý podáva nejaké iné informácie. Vieme, že ľudia utekali z mesta aj dnes v noci, sprevádzala ich armáda. No asi 20 kilometrov od mesta ich napadli, museli sa preto vrátiť.
Sú všetci naši lekári, ktorí tam pôsobili, v poriadku?
Niektorí odišli už cez vianočné sviatky do Ugandy, tí sú stále tam. Prosili sme ich, aby tam zatiaľ zostali. Niektorých tu máme, no tí odišli do parku Tsavo. Nemáme na nich kontakt, pravdepodobne tam nie je žiaden signál. Poslednú lekárku, ktorá tu bola so mnou, sa nám podarilo dopraviť do Nairobi, takže je už na letisku a zajtra (dnes, pozn. redakcie) bude už na letisku na Slovensku.
Vy sa o svoj život neobávate?
Nedá sa nič robiť. Som kňaz, nemám kam utekať. Sme tu spolu na farnosti a spolu si pomáhame. Zostávam tu. Zo Slovákov je tu so mnou ešte jeden dobrovoľník, ktorý mi pomáha.
Ako sa situácia od nedele podľa vás vyvíja?
Trochu sa to zmiernilo, hlásili upokojenie situácie v Kisume, v Mombase aj v Nairobi. Nepokoje sa rozpútali opäť kvôli tomu, že boli hlásené demonštrácie opozície.
Objavili sa aj správy o brutálnom upálení ľudí v kostole...
Bolo to asi 15 kilometrov od nás. V kostole bolo v noci 200 až 400 ľudí. Ráno niektorí odchádzali do svojich domovov, pozrieť sa, čo sa vlastne stalo. Tí, čo tam zostali, boli napadnutí. Ich počet nie je presný, myslím si, že ich bolo viac ako 40. Podľa toho, čo mi ľudia hovorili, bolo to dosť brutálne. V tom kostole, ktorý horel, boli väčšinou matky a deti. Matky sa snažili z toho horiaceho kostola dostať deti von cez okná. Tí ľudia, čo ich napadli, deti hádzali späť do kostola.
Ste v Keni už roky. Myslíte si, že nepokoje môžu prerásť do občianskej vojny?
Dúfam, že to neprepukne do takých veľkých rozmerov a že sa politici dohodnú. Situácia je zlá, no nemyslím si, že až tak, aby to prerástlo do vojny. Človek tu nikdy nevie čo bude. Ovplyvní to však všetko ostatné. Napríklad vzdelanie, otvorenie škôl už teraz presunuli o týždeň, ale môže z toho byť ľahko mesiac.