Sociálna sieť Twitter pozoruje výkyvy v počtoch sledujúcich pri prominentných účtoch v nadväznosti na oznámenie, že platformu kúpi najbohatší človek na svete Elon Musk. Tieto poklesy či nárasty sa vraj zdajú byť "organické", teda spôsobené skutočným rušením účtov alebo naopak ich zakladaním.
Straty a zisky
Spoločnosť to oznámila televízii NBC News, ktorá si všíma úbytky sledujúcich u rôznych celebrít a súbežných prírastkov u zástupcov "politickej pravice". Od začiatku týždňa si polepšil tiež Musk, a to v ráde miliónov sledujúcich.
Podľa NBC News twitter bezprostredne po správe o prechode siete do súkromného vlastníctva zaplavili príspevky o tom, že prominentní užívatelia strácajú tisíce sledujúcich. Twitter v pondelok oznámil, že Musk spoločnosť kúpi za približne 44 miliárd dolárov (412 miliónov eur), čo spustilo najrôznejšie špekulácie o budúcnosti platformy. Do rúk excentrického miliardára pravdepodobne prejde až o niekoľko mesiacov, dopady však zrejme má aj samotná správa o transakcii.
Bývalý americký prezident a najsledovanejší užívateľ twitteru Barack Obama, ktorého klub sledujúcich dovtedy každý aprílový deň narastal, po pondelkovom oznámení stratil viac ako 300-tisíc "followerov", píše NBC News.
Popová hviezda Katy Perryová, ktorá má tretí najsledovanejší profil, ich stratila vyše 200-tisíc. Predstaviteľ Twitteru pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že najviac zasiahnutí boli "vysokoprofiloví užívatelia".
Avšak miliardár Musk, ktorý sa medzi nich rovnako radí, naopak sledujúci rýchlo naberal. Spravodajský web BBC po oznámení predaja Twitteru napísal, že ich mal 83,8 milióna, dnes dopoludnia už ich bolo 86,1 milióna.
Muskove nejasné plány
Nárast dosahu svojich profilov zaznamenali tiež niektorí pravicoví politici. Brazílskemu prezidentovi Jairovi Bolsonarovi ich deň po oznámení dohody medzi Twitterom a Muskom pribudlo skoro 90-tisíc. Ešte oveľa markantnejší bol nárast u kongresmanky americkej Republikánskej strany a hlásateľky konšpiračných teórií Marjorie Taylorovej Greeneovej, ktorá si do utorka polepšila z necelých 540-tisíc sledujúcich na viac ako 632-tisíc.
"Tieto fluktuácie sa zdajú byť prevažne výsledkom nárastu tvorby nových účtov a deaktivácií," uviedol Twitter v oficiálnom vyjadrení. Vývoj môže súvisieť s vnímaním Muska na rôznych stranách politického spektra a s predstavami rôznych skupín o budúcnosti siete.
Musk zatiaľ svoje plány príliš nevysvetlil, jeho vyjadrenia však naznačujú, že by mohol chcieť okrem iného výrazne uvoľniť pravidlá moderovania obsahu od užívateľov. Jeho chystaný nástup do čela platformy v Spojených štátoch vítajú predovšetkým voliči Republikánskej strany, ktorí majú častejšie pocit, že veľké sociálne siete neumožňujú slobodné vyjadrovanie.
"Či to je (výkyvy v počtoch sledujúcich) naozaj organické, ako spoločnosť uvádza, potom je reakcia na Muska ešte viac polarizujúca, ako som si aj ja kedy vedel predstaviť," napísal komentátor a akademik Justin Hendrix, ktorý sa venuje súhre medzi technológiami, médiami a demokraciou.