Britskí zákonodarcovia dnes schválili návrh opozície, aby premiér Boris Johnson čelil vyšetrovaniu v parlamentnom výbore kvôli vládnym večierkom organizovaným v čase covidovej uzávery.
Prehra Johnsona
Vláda dopoludnia nečakane stiahla vlastný pozmeňujúci návrh, ktorým chcela vyšetrovanie zablokovať, čím výrazne zvýšila šancu, že opozičný návrh prejde. Vyšetrovanie úradujúceho premiéra kvôli úmyselnému klamaniu poslancov je absolútne ojedinelé a podľa agentúry AP môže silno otriasť Johnsonovou pozíciou.
Poslanci návrh schválili všeobecným vyjadrením súhlasu, formálne o ňom nehlasovali. Ak sa preukáže, že premiér poslancom úmyselne klamal, mohlo by to viesť k jeho rezignácii.
Predseda labouristov Keir Starmer uviedol, že cieľom je podporiť "jednoduchú zásadu, že v našej politike záleží od čestnosti, poctivosti a pravdovravnosti". "Je to britská zásada, ktorou sa riadia členovia všetkých politických strán v tejto snemovni," povedal Starmer.
Podľa agentúry DPA je rozhodnutie parlamentu pre Johnsona bolestnou porážkou. Premiér, ktorý je momentálne na návšteve Indie, ráno vyjadril nádej, že konzervatívci hlasovaniu urobia koniec.
Vláda chcela pôvodne presadiť, aby konzervatívni poslanci, ktorí majú v Dolnej snemovni jasnú prevahu, vyšetrovanie Johnsona zablokovali. Dnes však prekvapivo zmenila názor a odporučila vlastným poslancom, aby hlasovali podľa svojho svedomia, čo podľa britských médií výrazne zvýšilo šancu, že opozičný návrh prejde. Veľkú nevoľu nad tým, ako premiér riešil škandál s nezákonnými vládnymi večierkami, totiž vyjadrili aj mnohí konzervatívci.
Chcú vyšetriť jeho úmysel
"Pravda je veľmi jednoduchá, (Johnson) klamal, aby ho nikto nepristihol, a keď ho niekto pristihol, klamal zase," tvrdil poslanec za Škótsku národnú stranu Ian Blackford.
"Premiér už mal byť dávno preč. Ministerský predseda by mal vedieť, že jeho angažmán sa skončil," povedal v rozprave tívny poslanec Steve Baker. "Je skutočne deprimujúce, keď sa po nás chce, aby sme obhajovali neobhajiteľné," povedal jeho stranícky kolega William Wragg.
Výbor by mal vniesť jasno do toho, či premiér úmyselne klamal zákonodarcov, keď im tvrdil, že večierky vo vládnej štvrti a v Downing Street neboli v rozpore s vtedy platnými nariadeniami prijatými kvôli pandémii choroby covid-19.
Z klamstva ho usvedčila správa úradníčky Sue Grayovej i polície, ktorá mu minulý týždeň za porušenie pravidiel uzávery udelila pokutu. Johnson sa v súvislosti s aférou zvanou Partygate ospravedlnil, ale povedal, že kvôli nej nemieni rezignovať.
Vyšetrovanie parlamentného výboru sa môže začať až po tom, ako svoje vlastné vyšetrovanie ukončí polícia. To môže podľa listu The Guardian trvať ešte niekoľko mesiacov.
Hlavnou otázkou bude, či Johnson poslanca klamal úmyselne alebo neúmyselne. Ak by výbor dospel k tomu, že úmyselne, išlo by o pohŕdanie parlamentom, za ktoré hrozia sankcie.