Rusko dostáva z Iraku s pomocou Iráncov vojenské vybavenie na boje na Ukrajine vrátane granátometov a protitankových striel. Napísal to dnes s odvolaním sa na blízkovýchodné tajné služby britský denník The Guardian.
Dodávky obsahujú okrem granátometov a protitankových striel aj brazílsky raketový odpaľovací systém. Teherán daroval Rusku v Iráne vyrábanú mobilnú raketovú jednotku Bávar-373 podobnú ruskému raketovému systému S-300, oznámil zdroj, ktorý pomáhal organizovať prevoz.
Granátomety a protitankové strely
Podľa denníka The Guardian svedčí využívanie nelegálnej siete na presun zbraní o dramatickej zmene ruskej stratégie. Protiruské sankcie Moskvu nútia spoliehať sa na Irán ako na spojencov v Sýrii. Tento vývoj má významné dôsledky na trasy a objem nelegálneho obchodovania so zbraňami.
V Iraku pôsobila od zvrhnutia bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roku 2003 americká armáda, ktorá poskytla irackým kolegom výcvik aj zbrane na obranu proti povstaleckým skupinám. Po takmer dvoch desaťročiach je Irak zaplavený zbraňami a mnohé z nich skončili pri Iránom podporovaných šiitských milíciách, ktorá nesúhlasí s prítomnosťou Američanov v Iraku.
V roku 2016 boli oficiálne začlenené do irackej armády ako účastníci boja proti teroristickému Islamskému štátu. Tieto skupiny sú známe razanciou v bojoch proti Islamskému štátu aj brutalitou voči sunnitským civilistom a sú významnou zložkou irackých ozbrojených síl.
Granátomety RPG a protitankové rakety, ktoré mala vo výzbroji zastrašovacia šiitská milícia Hašd Šaabí, boli 26. marca prevezené cez hranicu do Iránu. Prevzala ich iránska armáda, aby ich po mori prepravila do Ruska, citoval The Guardian veliteľa jednotky na hraničnom priechode.
Milícia Hašd Šaabí tiež rozmontovala brazílsky raketový odpaľovací systém Astros II a jednotlivé diely 1. apríla poslala do Iránu. "Je nám jedno, kam sa tie zbrane dostanú, pretože ich teraz nepotrebujeme. Čokoľvek, čo je protiamerické, nám urobí radosť," uviedol zdroj z Hašd Šaabí.
Tri lode schopné previezť tento náklad, z ktorých jedna plávala pod iránskou a dve pod ruskou vlajkou, potom preplávali Kaspické more z iránskeho Bandar Anzalí do Astrachane v delte Volhy.
Želanie Iránu
"Rusko teraz na Ukrajine potrebuje rakety. Na ich prepravu treba odbornosť, pretože sú krehké a môžu explodovať, ale keď vám o to ide, dokážete to. Ich prepravu nezachytia satelity, pretože sú vo veľkých škatuliach a bežných lodných kontajneroch," uviedol turecký odborník na lodnú prepravu Yörük Işik.
Mohanad Hage Ali z blízkovýchodnej sekcie Carnegieho nadácie povedal, že dodávky moderných zbraní môžu zmeniť vývoj bojov na Ukrajine. Hašd Šaabí majú pod kontrolou väčšinu iracko-iránskeho pohraničia, čo presuny zbraní uľahčuje.
"Iné štáty ako Čína pristupujú k zbrojnej pomoci Rusku kvôli sankciám obozretne. Irán si želá, aby Rusko v tom konflikte neprehrávalo. Destabilizácia Putinovho režimu by mala pre Irán významné dôsledky, najmä v Sýrii, kde Damask závisí od ruskej leteckej podpory a Rusko dokáže odvracať priamy stret s Izraelom," uviedol Ali.
K sankciám uvaľovaným na Rusko od 24. februára, keď sa začala invázia na Ukrajinu, patrí zákaz vývozu tovaru s obomi využitím - civilným aj vojenským. Ide aj o náhradné autodiely, určité druhy elektroniky a optických prístrojov. Podľa ukrajinských zdrojov to zasahuje ruský priemysel a ruská továreň na obrnenú techniku aj továreň na výrobu traktorov majú nedostatok dielov na výrobu a opravu tankov.