Spojené štáty a Británia vyjadrili znepokojenie nad správami o údajnom chemickom útoku ruskej armády v Mariupole.
Použitie jedovatej látky proti ukrajinským obrancom obliehaného mesta však americkí ani britskí predstavitelia neboli schopní potvrdiť.
Západné štáty predtým varovali Moskvu pred vážnymi dôsledkami, pokiaľ vo vojne na Ukrajine použije chemické zbrane alebo iné zbrane hromadného ničenia.
Paralyzované obete
Ukrajinský pluk Azov povedal, že ruská armáda v pondelok večer v Mariupole použila bližšie neupresnenú "jedovatú látku neznámeho pôvodu" zhodenú na obrancu mesta z nepriateľského dronu. Obete majú podľa neho problémy s dýchaním a pohybom.
Hovorca Pentagónu John Kirby vo vyhlásení citovanom agentúrou AP uviedol, že USA správu potvrdiť nemôžu. Upozornil však na pretrvávajúce obavy americkej administratívy, že Rusko použije na Ukrajine "rôzne prostriedky na potláčanie nepokojov, vrátane slzného plynu zmiešaného s chemickými látkami".
"Naliehavo spolupracujeme s partnermi na overení detailov," napísala na Twitteri britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová v reakcii na správy o možnom chemickom útoku v Mariupole. "Akékoľvek použitie takýchto zbraní by bolo bezohľadnou eskaláciou tohto konfliktu," dodala.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešok vo svojom pravidelnom videoprejave uviedol, že ruské sily môžu na Ukrajine použiť chemické zbrane. Nepovedal však, že už boli použité.
Plány separatistov
Poradca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč v reakcii na tvrdenie pluku Azov uviedol, že informácie o údajnom chemickom útoku sa preverujú.
Ukrajinská agentúra Unian v pondelok napísala, že hovorca ministerstva obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky Eduard Basurin povedal, že separatisti zvažujú chemický útok na metalurgický závod Azovstal, v ktorom sa ukrývajú ukrajinskí vojaci.
Povedal tiež, že nemá zmysel útočiť na opevnenie Azovstal tradičným spôsobom a že sa treba "obrátiť na chemické jednotky".