Niektorí obyvatelia ukrajinských okupovaných území sú šokovaní skutočnými činmi „ruských osloboditeľov“. V odposluchoch, ktoré zverejnili ukrajinské tajné služby, sa žena v Záporožskej oblasti s plačom pýtala po telefóne svojho príbuzného, slúžiaceho v radoch separatistov, ako má ochrániť svoje vnučky.
Nenávidela Banderovcov
Pod vplyvom ruskej propagandy mala žena o „osloboditeľoch“ inú predstavu, skutočné činy okupantov ju šokovali. „Serjožo, príď sem a pozri sa, čo sa tu deje! Vždy som ti verila! Verila som, ako si mi hovoril o Banderovcoch... Nenávidela som ich. A koho teraz mám nenávidieť?“ plakala žena.
Odkazovala pritom na jedno z hanlivých označení, ktorými Rusi častujú Ukrajincov. A to podľa mena jedného z vodcov ukrajinského národného hnutia Stepana Banderu, ktorý sa neváhal spojiť proti Stalinovi nakoniec aj s Hitlerom.
V rozhovore s vojakom žena povedala, že nevie, ako ochrániť svoju štrnásťročnú a desaťročnú vnučku pred posmechom „osloboditeľov“. „Dávame im klobásy a oni idú do domu, znásilňujú deti a strelia ich do nôh,“ nariekala žena. „Čo mám robiť? Chodia po dedine a pýtajú sa, kde sú mladé dievčatá a ponúkajú za ne palivo,“ pokračovala.
Ozbrojenec obratom poradil svojim príbuzných: „Ak je to možné, choďte niekam. Niekam preč z mesta.“ Ide len o jeden z mnohých krutých príbehov.
Pribúdajú svedectvá
Zatiaľ čo sa ruskí vojaci sťahujú z oblastí okolo ukrajinskej metropoly i ďalších miest, aby zamerali svoje vojnové úsilie na Donbas na východe krajiny, stále viac žien sa zveruje polícii, médiám a ľudskoprávnym organizáciám s ohavnosťami, ktorých sa na nich v predchádzajúcich týždňoch okupanti dopustili.
„Skupinové znásilnenia, brutálne útoky so zbraňou v ruke, znásilnenia spáchané pred deťmi. Svedectvá, ktoré sme zhromaždili, predstavujú nevýslovnú, zámernú krutosť a násilie voči ukrajinským civilistom,“ uviedol Hugh Williamson z ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW)
„Na našu tiesňovú linku nám volali ženy, ktoré hľadali pomoc, vo väčšine prípadov sme im však nedokázali fyzicky pomôcť, pretože sme sa k nim kvôli bojom nemohli dostať,“ hovorí Katerina Čerepachová z charitatívnej organizácie La Strada Ukraine, ktorá pomáha obetiam sexuálnych útokov.
„Znásilnenie je nedostatočne hlásený zločin aj v dobách mieru. Obávam sa, že to, o čom sa dozvieme, bude iba špičkou ľadovca,“ dodala.