Ukrajinské ministerstvo obrany zverejnilo video natočené bezpilotným lietadlom, ktoré podľa neho dokazuje, že ruské invázne jednotky v marci budovali zákopy a opevnenia v takzvanom Červenom lese, ktorý sa nachádza v blízkosti odstavenej Černobyľskej jadrovej elektrárne. Na zábery upozornila napríklad stanica BBC, ktorá zároveň poznamenala, že zatiaľ nemohla overiť dátum obstarania a pôvod videa.
"Dôkaz na videu. Ruské velenie nariadilo svojim vojakom kopať v marci 2022 opevnenie v rádioaktívnom Červenom lese blízko Černobylskej jadrovej elektrárne. Úplná neúcta k ľudskému životu, dokonca aj (k životu) vlastných podriadených," píše ukrajinský rezort obrany v twitterovom príspevku pri zverejnených záberoch.
Video proof. russian command did order its soldiers to dig fortifications near the Chornobyl nuclear power plant in the radioactive Red Forest in March, 2022. Complete neglect of human life, even of one's own subordinates, is what a killer-state looks like. pic.twitter.com/VLjNTaW3T3
— Defence of Ukraine (@DefenceU) April 6, 2022
Na videu sú vidieť jamy a zákopy opustených vojenských opevnení, uviedla na svojom webe stanica CNN, ktorá zároveň upozornila na stopy po tankoch a silne narušenej pôde.
Ruské jednotky obsadili elektráreň, ktorá bola v roku 1986 dejiskom bezprecedentnej jadrovej katastrofy, hneď spočiatku invázie na Ukrajinu. Na konci marca ukrajinská štátna spoločnosť Enerhoatom, ktorá prevádzkuje jadrové elektrárne v krajine, oznámila odchod okupačných vojsk z Černobyľu. Oblasť je teraz pod kontrolou ukrajinských úradov.
Ukrajinské úrady vtedy tiež uviedli, že Rusi kopali v oblasti zákopy, pričom sa vystavili značným dávkam radiácie. Rádioaktívny prach zvedený ťažkými ruskými vozidlami mohli vdýchnuť vojaci, ktorí nemali na sebe ochranné prostriedky, uviedli podľa CNN pracovníci elektrárne.
Červený les, ktorý sa nachádza v blízkosti elektrárne, je podľa BBC považovaný za jedno z najrádioaktívnejších miest na svete. Bezprostredne po katastrofe z roku 1986 túto oblasť zasiahol rádioaktívny spad.
Podľa agentúry Reuters dostal borovicový les svoje meno po tom, ako sa po katastrofe sfarbil do červenej farby. Dnes je považovaný za najviac kontaminovanú oblasť v celej čiernobyľskej uzavretej zóne. Černobyľská jadrová elektráreň už neslúži na výrobu energie, v areáli sa však stále chladí jadrové palivo.