Americká spoločnosť Maxar zverejnila satelitnú snímku ukrajinského mesta Buča z 31. marca (hlavná snímka článku), na ktorej je viditeľná asi 15 metrov dlhá priekopa v areáli miestneho kostola svätého Ondreja; tu sa neskôr našiel masový hrob.
Maxar tvrdí, že na snímke z 10. marca sú viditeľné zemné práce v areáli kostola, uviedla agentúra Reuters a stanica BBC na svojom webe s tým, že nemohli pravosť snímok overiť.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová vyhlásila, že snímky mŕtvych v Buči boli vyhotovené na príkaz USA, aby mohli slúžiť na obviňovanie Ruska.
Ukrajinské úrady aj svedkovia uviedli, že ruskí vojaci v tomto meste zabili stovky civilistov. Mŕtvi sú v masovom hrobe, telá ale ležali aj na uliciach, niektoré z nich s rukami zviazanéma za chrbtom.
Satelitná snímka kostola svätého Ondreja v Buči z 10. marca:
Zabíjanie civilistov popreli
Ruské ministerstvo obrany poprelo, že by ruskí vojaci v Buče zabíjali civilistov. Tvrdí, že fotografie a videá, ktoré sa dostali na verejnosť, sú "ďalšou provokáciou" ukrajinskej vlády.
Hovorkyňa ruskej diplomacie Zacharovová v televíznom rozhovore vyhlásila, že fotografie boli vyhotovené na "príkaz" USA.
"Kto stojí za tými provokáciami? Samozrejme USA a NATO. V tomto prípade sa mi zdá jasné, že tie vyhlásenia (na adresu Ruska) sa objavili minútu po tom, ako boli tie materiály zverejnené, takže o tom, kto si tento ´príbeh´ objednal, niet pochýb," povedala Zacharovová.
BBC na svojom ruskojazyčnom webe za nepravdivé označila ruské tvrdenie, že ruské jednotky opustili Buču už 30. marca a telá mŕtvych sa objavili až o štyri dni neskôr.
Ešte v piatok prvého apríla armádna televízia Zvezda s odvolaním sa na veliteľa jednotky námornej pechoty Alexeja Šabulina oznámila, že "ruskí námorníci čistia obce" v smere Hostomel-Buča-Ozera "s úlohou uchytiť sa v nich". Táto správa je stále dostupná v službe agentúry Interfax.
Desiatky tiel na uliciach
BBC pripomenula, že ruské médiá musia informácie o dianí na Ukrajine čerpať z komuniké ministerstva obrany. Práve na neho sa odvolával vládny list Rossijskaja gazeta, ktorý v ten istý deň tiež informoval o bojoch námorných pešiakov pri Kyjeve.
Až v piatok večer starosta mesta oznámil oslobodenie obce. Vtedy sa do mesta dostali aj spravodajcovia BBC. Týmto spôsobom nie je odchod ruských vojakov z Buče k 30. marcu potvrdený z nezávislých zdrojov.
Ruské ministerstvo obrany tiež tvrdí, že prvé zábery s mŕtvolami na uliciach sa objavili až "štvrtý deň" po odchode ruských síl, teda v nedeľu tretieho apríla. Ani to nezodpovedá skutočnosti, upozornila BBC.
Prvé zábery s mŕtvymi telami na uliciach mesta sa objavili prvého apríla. O deň neskôr do mesta spolu s ukrajinskými vojakmi a civilistami prišli novinári, a to aj zo zahraničných médií, ktorí zaznamenali veľké množstvo zabitých ľudí na cestách.
Spravodajcovia BBC videli a ukázali približne dve desiatky tiel civilistov už prvého apríla, keď sa prvýkrát dostali do mesta.