Americký prezident Joe Biden vo svojom návrhu rozpočtu na ďalší fiškálny rok požaduje približne štvorpercentné navýšenie výdavkov na obranu na rekordných 813 miliárd dolárov.
Dnes zverejnený plán počíta okrem iného so zvýšením platov pracovníkov ministerstva obrany a so 682 miliónmi dolárov pre Ukrajinu, ktorá čelí ruskému útoku, informujú americké médiá.
Po posilnení výdavkov volajú obe strany
Navrhovaný obranný rozpočet zhruba o 30 miliárd dolárov prevyšuje objem peňazí vyčlenený na aktuálny fiškálny rok, ktorý končí na konci septembra.
Vlani pritom Kongres vyčlenil na fungovanie ozbrojených síl asi o 30 miliárd dolárov viac ako v predchádzajúcom zákone o financovaní obrany. Web Politico však podotýka, že pri započítaní inflácie by nový Bidenov plán znamenal medziročný nárast len o 1,5 percenta.
Podľa agentúry Reuters invázia ruských vojsk na Ukrajine vyústila do volania zástupcov oboch veľkých politických strán v USA po posilnení obranných výdavkov.
Bidenova administratíva tvrdí, že jej plán odráža snahu čeliť hrozbám, ako je počínanie Ruska alebo rastúce riziko kybernetických útokov. Denník The New York Times uvádza, že sklamaní by mohli byť mnohí členovia progresívneho tábora v Kongrese, ktorí dlhodobo presadzujú väčší dôraz na vnútropolitické otázky.
Okrem toho prezident Biden sám upozorňoval na vysoké vojenské výdavky USA, keď vlani vysvetľoval rozhodnutie ukončiť misiu v Afganistane.
Návrh na zvýšenie platov
Vojna na Ukrajine však vyvoláva snahy zvyšovať obranné rozpočty naprieč štátmi Severoatlantickej aliancie. Nový plán Washingtonu okrem iného žiada bezmála sedem miliárd dolárov na podporu vojenských operácií v Európe, samotnej Ukrajine by potom priniesol ďalších 682 miliónov.
Peniaze by vraj krajine pomohli "postaviť sa proti škodlivému ruskému vplyvu a uspokojiť potreby spojené s bezpečnosťou, energiami, otázkami kyberbezpečnosti, dezinformáciami, makroekonomickou stabilizáciou a odolnosťou občianskej spoločnosti".
Biden okrem toho navrhuje zvýšiť platy uniformovaných aj civilných pracovníkov Pentagonu o 4,6 percenta, modernizovať jadrové sily USA alebo zvýšiť investície do rozvoja tzv. hypersonických zbraní.
Podľa Reuters by z rozpočtu ťažili najväčší americkí dodávatelia vojenskej techniky ako sú Lockheed, Raytheon Technologies, Northrop Grumman a General Dynamics. Nový plán však počíta so spomalením nákupu stíhačiek F-35.