Neúspešnosť niektorých presne riadených striel, ktoré ruská armáda používa na Ukrajine, je až 60 percent. Agentúre Reuters to oznámili traja nemenovaní americkí predstavitelia.
Taká vysoká miera zlyhania by mohla vysvetliť, prečo sa Rusku ani po mesiaci od vpádu na Ukrajinu aj napriek očividnej vojenskej prevahe nedarí dosiahnuť väčší úspech.
Kolísavá, no vždy výrazná neúspešnosť
S odvolaním sa na americké spravodajské informácie zdroje Reuters uviedli, že Spojené štáty odhadujú, že miera neúspešnosti ruských rakiet sa deň odo dňa líši, závisí od typu odpálenej rakety. V niektorých prípadoch môže presiahnuť 50 percent.
Dvaja z predstaviteľov, ktorí si kvôli citlivosti informácií želali zostať v anonymite, uviedli, že neúspešnosť dosahuje až 60 percent.
Jeden zdroj uviedol, že podľa spravodajských informácií sa miera zlyhania ruských striel s plochou dráhou letu pohybuje v rozmedzí 20 až 60 percent v závislosti od dňa.
Americkí predstavitelia tieto tvrdenia nepodporili žiadnymi dôkazmi. Vysvetlenia nemajú ani pre to, čo takú vysokú mieru zlyhania spôsobuje, píše Reuters, ktorá údaje nemohla nezávisle overiť.
Kremeľ ani ruské ministerstvo obrany na žiadosť o komentár nereagovali.
Podľa agentúry nie je možné presne určiť, aká je bežná úspešnosť striel s plochou dráhou letu. Dvaja oslovení odborníci ale uviedli, že čokoľvek nad 20 percent by považovali za vysokú mieru neúspešnosti.
Použitých viac než 1100 striel
Pentagon vo vyhlásení z tohto týždňa odhadoval, že Rusko od začiatku vojny odpálilo viac ako 1 100 rôznych striel a rakiet. Americkí činitelia nespresnili, koľko z nich zasiahlo svoje ciele a koľko ich zlyhalo.
Ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára, sprevádza ostreľovanie ukrajinských miest a civilných budov a infraštruktúry.
Moskva, ktorá vojnu oficiálne nazýva „špeciálna vojenská operácia“, odmieta, že by mierila na iné ako vojenské ciele.
Stav obytných budov a každodenná situácia z Rusmi obliehaných miest ako sú Mariupoľ, Cherson, či okolie Kyjeva, však dokazuje pravý opak.