Francúzska metropola žila cez víkend menom slávneho Pabla Picassa a ďalších legiend výtvarného umenia. Ešte dnes si naposledy môžu záujemcovia v priestoroch Veľkého paláca pozrieť unikátnu výstavu organizovanú Francúzskou múzejnou spoločnosťou. Hoci tá už pri inaugurácii predpokladala obrovský úspech výstavy, 710-tisíc návštevníkov od jej otvorenia predstihovalo všetky očakávania. Záujem bol taký veľký, že sa organizátori napokon rozhodli povoliť vstup počas posledných troch dní a nocí bez prestávky. Tento krok sa jej jednoznačne vyplatil -- podľa múzejnej spoločnosti si výstavu pozrelo len za dva dni vyše 50-tisíc návštevníkov.
Celý víkend prúdili zástupy priaznivcov výtvarného umenia k palácu, kde ich pred vchodom vítali v chladnej noci hostesky s občerstvením, teplými nápojmi a čokoládou. V nezvyčajnej atmosfére mohli obdivovať 210 obrazov, od majstrovských kúskov zo 16. storočia až po rok 1971, medzi ktorými sa nachádzali vybrané diela Picassa.
V súvislosti s týmto podujatím sa však objavila v médiách znepokojujúca správa. Podľa Kontrolnej komisie depozitárov umeleckých diel zmizlo vo Francúzsku bez stopy 17-tisíc diel, ktoré patria štátu. Ide o obrazy, sochy či vzácny nábytok, ktoré sú prepožičiavané ministerstvám, radniciam, prefektúram, univerzitám či ambasádam. Komisia predpokladá, že sa strácajú počas sťahovania či nastupovania nových funkcionárov. Často sa nachádzajú v pivniciach budov, niekedy skončia u sekretárok v kancelárii. Prvú cenu v miznutí diel si odnášajú ambasády, za nimi nasledujú ministerstvá kultúry, školstva a obrany. Počas poslednej previerky našli členovia komisie vzácny obraz talianskeho maliara Domenichina Svätá Panna a dieťa, ktorý prepožičalo múzeum Louvre v roku 1895 na stálu výstavu do múzea v Toul a obraz medzitým zmizol okolo roku 1970. Našli ho vďaka obdivovateľovi, ktorý ho uvidel u súkromného zberateľa.