V seriáli HN vám prinášame pohľad na to, ako sa finančná kríza dotkla života bežných ľudí za hranicami Slovenska. Dnes -- Írsko.
Prezývali ho ekonomickým tigrom Európy. Z chudobnej krajiny, ktorá ešte pred dvoma desiatkami rokov bola na chvoste európskych štátov, sa stal ekonomický zázrak. Dnes má Írsko spomedzi krajín Európskej únie najväčšie problémy s krízou, ktorá sa na "smaragdový ostrov" preniesla z opačnej strany Atlantiku. Ľudia sa boja nielen o prácu, ale aj o peniaze a strechu nad hlavou. Na krízu tvrdo doplatil i nejeden typický Irish pub, ktorý musel zatvoriť svoju prevádzku. "Som neskutočne rada, že mám svoj dom už dokončený, lebo neviem, ako by som to v súčasnej situácii zvládla," tvrdí Rona, ktorá pracuje ako dizajnérka a sama vychováva dve deti.
Zo stavbára taxikár
Rona pritom patrí medzi tých šťastnejších -- má prácu, ktorá ju baví, a na jej nedostatok sa zatiaľ nemôže sťažovať, keďže jej nechýbajú projekty. Horšie sú však na tom zamestnanci veľkých firiem, ktoré boli zvyknuté na miliónové príjmy. S tým je teraz koniec a spoločnosti sú nútené uťahovať opasky, kde sa dá. Dotkne sa to, prirodzene, aj počtu zamestnancov. V Írsku sa preto šíri strach z hromadného prepúšťania.
Bude to však ešte horšie. "Ešte sme nezažili skutočný dosah ekonomickej krízy. Následky pocítime až na budúci rok, ktorý bude oveľa horší ako tento. Prepúšťa sa veľa ľudí a po Vianociach ich bude ešte viac," hovorí írska analytička Emily Sullivanová.
Írsko je názorným príkladom toho, čo sa v týchto mesiacoch deje na starom kontinente. Predimenzovaný finančný sektor, vysoké daňové úľavy pre zahraničný kapitál a hypotéky s nízkym úrokom priviedli krajinu medzi elitu. Tento stav sa však nedal dlho udržať a karta sa obrátila. Potvrdzuje to aj Jim, ktorý 34 rokov pracoval v stavebníctve. Dnes je taxikárom. Robí prácu, ktorá ho nebaví, ale živí. "Nedokážem pochopiť, ako sa jedna z najsilnejších európskych ekonomík, ako je tá írska, môže dostať do krízy. Najväčším vinníkom súčasnej situácie je vláda, lebo neprijala potrebné opatrenia včas."
Lakomí Íri?
Silná ekonomika a veľký počet pracovných príležitostí prilákali v uplynulých rokoch do Írska mnoho cudzincov. Ivan Lentijo je Španiel a už viac ako rok pracuje v írskom hosteli ako manažér. Už teraz je viditeľný pokles počtu zahraničných návštevníkov, predovšetkým zo Spojených štátov. Situácia sa však môže ešte oveľa viac zhoršiť. "Ľudia v Írsku, podobne ako v ostatných krajinách, sa boja utrácať, lebo majú strach z neistoty. Spotrebiteľ šetrí na horšie časy, nechce investovať, čo vyvoláva stagnáciu ekonomiky. Rovnako sa správajú podniky, čím sa problémy znásobujú," hovorí Lentijo, ktorý v Španielsku vyštudoval ekonómiu. Jeho slová potvrdil domáci Kevin, ktorý si na typickom írskom trhu vychutnával svoju dávku ustríc. "Kríza je iba dočasná, ľudia sú lakomí a nechcú utrácať peniaze."
Neochotu ľudí míňať pocítili aj tradičné írske pivárne na vychytenej dublinskej ulici Grafton Street. Na Irish puby doľahol okrem krízy aj zákaz fajčenia pred štyrmi rokmi. Puby sú pritom dlhoročným miestom stretávania Írov. Vychutnávajú si tam obľúbené pivá značiek Guinness a Kilkenny či tradičnú írsku whisky. Päť a pol tisíca podnikov sa teraz spoločne rozhodlo, že na budúci rok vôbec nebudú zvyšovať ceny.
Tvrdé dosahy krízy:
-- ceny realít prudko klesajú
-- ľudia prestávajú navštevovať Irish puby a reštaurácie
-- po Vianociach sa očakáva obrovské prepúšťanie