Ruské sily na Ukrajine operujú bez ohľadu na civilistov a zo strany ukrajinských vojakov sa stretávajú so silnejším odporom, ako čakali, uviedla dnes riaditeľka úradu amerických výzvedných služieb Avril Hainesová.
Schopnosť odolávať ruským vojskám podcenili aj tajné služby, uviedli ich predstavitelia. Hainesová zároveň odmietla tvrdenia Moskvy, že Ukrajina sa usiluje o výrobu biologických či jadrových zbraní.
"Ruská armáda začala rozvoľňovať pravidlá stretu, aby dosiahla svoje vojenské ciele," povedala šéfka tajných služieb na každoročnom vypočutí o svetových hrozbách pred výborom pre spravodajské služby amerického Senátu.
Monitorujú činnosť Rusov
Príslušníci amerických rozviedok podľa Hainesovej monitorujú činnosť ruských vojakov a poznatky ukladajú, aby mohli prípadne vládu v Moskve pohnať k zodpovednosti za útoky na civilistov. Moskva dlhodobo odmieta, že by sa jej vojaci zamerali na civilné ciele.
Lídri amerických tajných služieb sa pred senátormi zhodli, že pred ruským útokom podobne ako Rusko podcenili obranné schopnosti Ukrajiny. Agentúra AP pripomína, že rozviedky boli inak americkými predstaviteľmi chválené za to, že správne odhadli úmysel ruského prezidenta Vladimira Putina na susednú krajinu zaútočiť.
"Na základe najrôznejších faktorov som sa domnieval, že Ukrajinci neboli pripravení tak, ako by mohli byť. Preto som spochybňoval ich odhodlanie k boju. Z mojej strany išlo o zlé hodnotenie," uviedol šéf americkej vojenskej rozviedky DIA Scott Berrier.
Podľa Hainesovej ukrajinský odpor Rusku znemožnil dosiahnuť rýchle víťazstvo, a oproti predpokladom Moskvy tým dal šancu Spojeným štátom aj NATO poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc.
Ukrajina nevyrába biologické zbrane
"Nemyslíme si, že sa Ukrajina pokúša o biologické alebo jadrové zbrane, ako uvádza nejaká - v podstate - propaganda, ktorú Rusko zverejňuje," uviedla Hainesová.
Podľa denníka The Los Angeles Times šéfka tajných služieb spresnila, že Ukrajina má okolo desiatky laboratórií pre biologický výskum, ktorý sa sústredí najmä na zdravotnícke opatrenia. Spojené štáty v týchto laboratóriách Ukrajine pomáhajú so zabezpečením, rovnako ako v iných štátoch, dodala Hainesová.
Výbor s vrcholnými predstaviteľmi tajných služieb preberal aj tému stíhačiek pre Ukrajinu. Varšava v utorok oznámila, že je ochotná svoje bojové lietadlá presunúť na americkú základňu v Nemecku, načo by boli prostredníctvom NATO odovzdané ukrajinskej armáde. USA však návrh zjavne zaskočil a Pentagon ho odmietol s tým, že vzbudzuje značné obavy celej aliancie.
Hainesová v reakcii na otázky senátorov uviedla, že finálne rozhodnutie odmietnuť poľskú ponuku sa opieralo o nedávne hodnotenie vypracované rozviedkami.
Nekomentovala však stredajšie oznámenie Pentagonu, podľa ktorého práve americké tajné služby dospeli k záveru, že prípadné odovzdanie stíhacích lietadiel MiG-29 Ukrajine by mohlo vyvolať "významnú" ruskú reakciu.