Izraelský obranný systém Iron Dome - Železná kupola - zneškodnil stovky rakiet, ktoré vypálil palestínsky Hamas. S podobnými správami sa v poslednom období, keď blízkovýchodný konflikt opäť raz eskaluje, stretávame často. Striel, ktoré mieria na územie Izraela, sú v posledných dňoch tisícky.
Podľa hovorcu izraelskej armády Jonatana Konrikusa má tento protiraketový systém zhruba 90-percentný záchyt. "Zachraňuje životy každú sekundu, každý deň a môžem vás uistiť, že situácia by bola úplne iná, keby sme Iron Dome proti týmto brutálnym útokom nemali," poznamenal.
Pozrime sa bližšie na to, na čo presne Železná kupola slúži a ako funguje.
Krajinu chráni desať batérií
Systém Iron Dome vyvinul Izrael na ochranu pred raketami krátkeho doletu, ktoré používajú palestínski radikáli (napríklad radikálne hnutie Hamas ich odpaľuje z Pásma Gazy), po neskoršom zdokonalení je schopný zlikvidovať tiež rakety stredného doletu, ktorými disponujú Sýria a libanonské militantné hnutie Hizballáh. Systém tvorí radar, ktorý zistí letiacu raketu a odpáli strelu, ktorá raketu zostrelí. Je schopný zneškodniť tiež delostrelecké granáty s dostrelom až 70 kilometrov a zničiť aj ďalšie vzdušné ciele, napríklad vrtuľníky, lietadlá, drony či strely s plochou dráhou letu.
Kupolu za 200 miliónov dolárov vyvinula spoločnosť Rafael Advanced Defenced Systems v spolupráci s výrobcom lietadiel Israel Aerospace Industries, Izrael ho uviedol do prevádzky v marci 2011 v oblasti mesta Be'er Ševa na juhu krajiny a následne aj pri ďalšom juhoizraelskom meste Aškelon. Na vývoji technológie sa podieľali aj Spojené štáty, ktoré každoročne prispievajú Izraelu na budovanie jeho armády niekoľkými miliardami dolárov.
Video Železnej kupoly v akcii:
Po celom Izraeli je teraz rozmiestnených najmenej desať batérií tohto protiraketového systému a v pláne je jeho rozšírenie aj na morské pobrežie, kde má byť umiestnený na izraelských korvetách typu Saar a použitý na stráženie plynových vrtov v Stredozemnom mori.
Iron Dome je prevádzkyschopný nepretržite za akýchkoľvek poveternostných podmienok a dokáže reagovať na niekoľko hrozieb súčasne. Batériu systému tvorí detekčný a sledovací radar, ktorý vyvinula izraelská štátna spoločnosť Elta Systems. Súčasťou systému je ďalej riadiace centrum a odpaľovacia jednotka protiraketových striel Tamir, ktoré vážia 90 kilogramov a ktorých dolet je až 65 kilometrov. Batéria má v priemere tri až štyri odpaľovacie zariadenie, každé z nich má kontajner na 20 striel Tamir.
Najpoužívanejší na svete
Systém bol prvýkrát použitý v apríli 2011, jeho kritici od začiatku poukazovali na to, že je technologicky zastaraný, príliš drahý a že jeho spoľahlivosť nie je stopercentná. Kvôli zníženiu nákladov bol aktivovaný len v prípadoch, keď rakety mierili na obývané oblasti, aj keď často boli vypálené dve strely naraz. Podľa portálu denníka Israel Hajom stojí vystrelenie jednej strely Tamir zhruba 80-tisíc dolárov (66-tisíc eur), zatiaľ čo napríklad hnutie Hamas používa podomácky vyrobené strely, ale aj modernejšie typy rakiet, ktoré sú vyrobené zo súčastí pochádzajúcich prevažne zo Sýrie a Iránu a náklady na ich výrobu sa pohybujú v stovkách dolárov za kus.
Izrael v marci 2012 oznámil, že Iron Dome má deväťdesiatpercentnú účinnosť. Využitý bol napríklad pri osemdňovej operácii Oblačný stĺp v novembri 2012, kedy s úspechom zachytil cez 400 striel vypálených Hamasom, či pri operácii Ochranné ostrie v Pásme Gazy v lete 2014, kedy zachytil 90 percent striel takisto vystrelených Hamasom.
Do októbra 2014 zachytili batérie systému viac ako 1 200 nepriateľských rakiet. Portál Defensenews.com začiatkom augusta 2020 napísal, že Iron Dome do toho času zachytil od svojho spustenia cez 2 500 rakiet a je tak najpoužívanejším systémom na svete.
O systém prejavili záujem aj niektoré ďalšie krajiny, ako prvému bol v roku 2016 predaný Azerbajdžanu. Dohodu o jeho kúpe s Izraelom podpísali aj India a Rumunsko. Dve batérie Iron Dome kúpila americká armáda.
Izraelský mnohovrstvový obranný systém ďalej zahŕňa strely Arrow (Šíp), ktoré sú určené na ničenie iránskych balistických rakiet dlhého doletu v stratosfére a tiež systém David 's Sling (Dávidov prak), ktorý Izrael vyvinul v spolupráci s USA a ktorý je protiváhou raketám stredného doletu.