Ukrajinské úrady prevádzkujú špeciálnu telefónnu linku určenú Rusom snažiacim sa zistiť osud svojich blízkych z ruskej armády, ktorí odišli bojovať na Ukrajinu.
Nahrávky niektorých rozhovorov podporujú doterajšie informácie o tom, že ruskí vojaci pred inváziou veľmi často nevedeli kam a prečo ich velenie ozbrojených síl posiela a po prekročení ukrajinských hraníc nemajú možnosť komunikovať so svojimi blízkymi.
Napísal to server stanice CNN, ktorý sa k niektorým konverzáciám na linke dostal. Cieľom ukrajinskej linky je nielen poskytovať informácie, ale aj usilovať sa o posilnenie odporu k invázii u ruskej verejnosti.
Oni nevedeli, kam idú
Na sociálnych sieťach sa v poslednej dobe objavilo množstvo videí, ako ruskí vojaci zajatí na Ukrajine tvrdia, že nevedeli kam ich vedenie armády vysiela, alebo sa domnievali, že sú na vojenskom cvičení. Niektorí z nich tiež horlivo prijímali od obyvateľov Ukrajiny ponuku zatelefonovať svojim blízkym do Ruska.
Linku nazvanú "Vráťte sa z Ukrajiny živí" vytvorilo ukrajinské ministerstvo vnútra, ktoré verejne uznáva, že ide ako o humanitárny, tak aj o propagandistický nástroj.
"Predovšetkým pomáhame nájsť príbuzných (ruským vojakom), ktorí boli klamaní, a než by vedeli kam a prečo idú, ocitli sa v našej krajine," povedala CNN jedna z operátoriek linky. "Za druhé, pomôžeme celkovo zastaviť túto vojnu," dodala.
Od 24. februára, kedy sa invázia začala, už na číslo zavolalo vyše šesťtisíc ľudí. A to nielen z rôznych kútov Ruska od Vladivostoku po Rostov na Done, ale aj z radu európskych krajín či z USA.
Čo keď ich odpočúva polícia?
Jeden z volajúcich zo Spojených štátov napríklad povedal, že ho o zavolanie na linku požiadali jeho príbuzní v Rusku, ktorí sa báli na číslo obrátiť sami zo strachu pred represiou od ruských úradov. Ich predchádzajúca žiadosť smerovaná na ruské ministerstvo obrany o informácie ohľadom ich blízkeho zostala bez odpovede.
"Rodina (v Rusku) sa snaží, aby ju nikto nekontaktoval, pretože každý v Rusku je veľmi vystrašený. Všetci sa boja hovoriť, každý sa obáva, že ho sleduje polícia," povedal CNN Rus žijúci v USA, ktorého pravé meno server neuvádza.
Moskva od začiatku invázie zverejnila údaj o počte padlých ruských vojakov len raz, podľa úradov ich zomrelo skoro 500. Ukrajinská armáda hovorí o viac ako 12-tisíc obetiach bojov. Informácie z oboch strán nemožno nezávisle overiť.
Podľa činiteľov obsluhujúcich linku veľká väčšina volajúcich Rusov hovorí, že im ich synovia či manželia povedali, že sú na výcviku alebo na cvičení. Mnohí z nich sa prestali ozývať v dňoch tesne pred začatím invázie a odvtedy od nich ich blízki nepočuli.
Mnoho Rusov sa tiež pri rozhovoroch ukrajinským operátorom za konflikt ospravedlňovalo, vyjadrilo svoj nesúhlas s ťažením prezidenta Vladimira Putina a vyslovilo slová podpory Ukrajincom.
Dať im na vedomie, čo sa deje
Ruská vláda sa všetkými možnými prostriedkami snaží jasne stanoviť hranice toho, ako sa o konflikte môže na domácej scéne hovoriť. Novinárom hrozí vysokými trestami, ak by o vojne informovali inak ako tamojšie ministerstvo obrany.
Úrady tiež zablokovali prístup na niektoré sociálne siete, napríklad Facebook a Twitter.
Účelom linky je tak podľa ukrajinských úradov taktiež dostať informácie o konflikte k Rusom, okolo ktorých ich vláda vystavala silnú informačnú blokádu.
Ovplyvňovanie verejnej mienky v Rusku je jedným z nástrojov, ktorý by podľa ukrajinských úradov mohol pomôcť zvýšiť vnútropolitický tlak na ruské vedenie a tým prispieť k rýchlejšiemu ukončeniu vojny.