Sfalšovaný výsledok Covid testu, vakcína alebo rovno falšovaný certifikát o očkovaní? V obchodnom podsvetí nič z toho nie je problém. Záujem zákazníkov podporili aj plány na zavedenie covidpasov.
Už to nie sú len drogy, porno či zbrane. Ponuka odvrátenej strany internetu v posledných týždňoch naberá na ďalšom rozmere. Anonymní predajcovia zarábajú aj na pandémii koronavírusu. Kam teda ísť pre nedostatkový tovar, ako sú napríklad vakcíny? Na takzvanom darknete o ne núdza nie je.
Podľa spoločnosti Check Point, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou, tam od začiatku roka vzrástla ich ponuka o tristo percent. "Na darknete možno nájsť takmer čokoľvek, takže nie je veľkým prekvapením, že sa predajcovia pokúsili zneužiť celosvetovú očkovaciu kampaň," hovorí expert zo spoločnosti Kaspersky Dmitrij Galov.
Podľa portálu BBC sa na takzvanom temnom webe dajú dostať dostaniu vládami schválené vakcíny vrátane Pfizeru, AstraZeneca, Moderny, Sputnika či spoločností Sinopharm a Johnson & Johnson.
Odborníci zo spoločnosti Kaspersky, ktorý riešia kybernetické hrozby, však na čiernom trhu objavili tiež nespočet ponúk vakcín, ktoré ani schválením neprešli.
Po horúcom tovare v čase, keď pandémia neustupuje a vakcínu zatiaľ dostali jednotky percent svetovej populácie, rastie aj dopyt. Za jednu dávku si ale zákazník siahne hlboko do vrecka, výnimkou nie je ani cena 1 200 dolárov. Priemerne však jedna dávka stojí zhruba 500 dolárov.
Platiť možno kvôli zachovaniu anonymity len vybranými kryptomenami. Predajcovia vakcín pochádzajú podľa Check Pointu predovšetkým z USA, Spojeného kráľovstva, Španielska, Nemecka, Francúzska a Ruska. Podobné prípady však nie sú cudzie ani napríklad u našich západných susedov v Česku.
"O danej problematike vieme a vnímame ju, aktivity na čiernom trhu však z takticko-operatívnych dôvodov nekomentujeme," povedal na otázku Lidovky.cz hovorca policajného prezídia Ondřej Moravčík.
Falošné vakcíny aj nevyočkované dávky
Čo ale zákazník za svoje peniaze minuté na darknete dostane, zostáva nejasné. "Nemôžeme s istotou povedať, koľko predajcov ponúka skutočné vakcíny proti covidu. U niektorých ponúk sme našli pozitívnu spätnú väzbu kupujúcich, nemožno ale jednoznačne určiť, či je od reálnych zákazníkov," uviedli odborníci zo spoločnosti Kaspersky.
Podľa nich sa však nedá vylúčiť ani scenár, keď pracovníci špecializovaných zariadení takto zneužijú nevyočkované dávky. "Dokážeme si predstaviť, že niekto prebytočné vakcíny jednoducho strčí do vrecka a na účely predaja sa prepojí so sprostredkovateľom z dark webu," uviedli s tým, že nákup aj tak zostáva riskantný - fľaštičky môžu obsahovať takmer čokoľvek, od neškodného soľného roztoku až po vysoko nebezpečné látky.
Aj keby ale išlo o skutočné vakcíny proti chorobe Covid-19, pri nesprávnom zaobchádzaní už pri dodaní nemusia byť účinné. Konkrétne treba vakcína od Pfizeru sa musí uchovávať pri teplote mínus 70 stupňov Celzia.
Vstupenka za slobodou za 150 dolárov
Na čiernom trhu však uspejú aj tí, ktorí o vakcináciu nestoja. Podľa Galova sa v posledných týždňoch v covidovom podsvetí rozmáha ďalší nešvár - falošné výsledky covid testov alebo rovno falzifikáty očkovacích certifikátov. "Chcete cestovať bez injekcie? Robíme potvrdenie o negatívnom teste, ale aj očkovací certifikát s pečiatkou za 150 dolárov," píše sa v jednom z inzerátov, ktorý ako príklad uviedla spoločnosť Check Point.
Podľa nej práve o tieto "vstupenky za slobodou" v poslednej dobe stúpa zo strany zákazníkov záujem. Dopyt navyše podporila myšlienka očkovacích pasov, ktoré by sa pred začiatkom letnej sezóny mohli stať priepustkou na spoločenské akcie alebo uľahčiť cestovanie.
Check Point tak vyzýva, aby jednotlivé krajiny čo najrýchlejšie pristúpili k systému QR kódov, ktoré by falšovaniu dokumentov pomohli brániť.