Nosenie dvoch zdravotníckych rúšok nezvyšuje výraznejším spôsobom ochranu pred šírením vírusov v porovnaní so správne nasadeným jedným rúškom.
Vyplýva to zo simulácie uskutočnenej japonským superpočítačom, informovala dnes agentúra Reuters.
Vedci v Japonsku použili superpočítač Fugaku, aby napodobnili prúdenie vírusových častíc smerom od ľudí, ktorí majú nasadené rôzne druhy a kombinácie rúšok.
Jedno chirurgické rúško z netkaného materiálu, pevne nasadené cez ústa a nos, dokázalo zablokovať 85 percent vírusových častíc.
Nedáva zmysel
Pridanie rúška z polyuretánu zvýšilo efektivitu na iba 89 percent, uviedli vedci v štúdii, ktorú zverejnili japonský výskumný ústav Riken a univerzita v Kobe.
Nosenie dvoch netkaných rúšok nie je podľa expertov užitočné, pretože sa v takom prípade zvyšuje odpor vzduchu a ten potom uniká okolo okrajov rúšok.
"Nosenie dvoch rúšok jednoducho nedáva zmysel," konštatovala skupina japonských vedcov vedená Makotom Cubokurom.
Najlepšie chránia respirátory
Všeobecne podľa štúdie najlepšie chránia pred infekciou profesionálne respirátory N95 nasledované netkanými rúškami, látkovými rúškami a polyuretánovými typmi.
Česká vláda koncom februára vyhlásila povinnosť nosiť v obchodoch, v prostriedkoch hromadnej dopravy a na ďalších frekventovaných miestach respirátor či dve chirurgické rúška. Po kritike zo strany odborníkov bola zrušená možnosť nahradiť respirátor dvoma rúškami na sebe.