Presne mesiac pred štartom ruskej ofenzívy ste 24. januára na CNN Prima NEWS povedali, že je pravdepodobnejšie, že k vojne medzi Ruskom a Ukrajinou dôjde. Na základe čoho ste to predpovedali?
Už od novembra minulého roka Rusi zhromažďovali techniku a čo je podstatné, posielali tam aj jednotky z Ďalekého východu. To je niečo, čo sa v posledných niekoľkých dekádach nikdy nestalo. To znamená z oblasti Chabarovska, prípadne z lokalít susediacich s Mongolskom. Ich pôvodnou úlohou bolo sedieť na rusko-mongolskej hranici a tam hypoteticky zaisťovať obranu Ruska pred čímkoľvek. Fakt, že ich boli ochotní stiahnuť, bol neskutočne varovný. Navyše Rusi pred Vianocami na rokovaniach s NATO a na nepriamych rozhovoroch s Ukrajinou jasne povedali, čo chcú. A to, čo chceli, bolo v zásade nesplniteľné. Keby povedali, že chcú neutralitu Ukrajinu, tak je to niečo, o čom sa dá vyjednávať. Hovorili však, že chcú, aby sa jednotky NATO z USA či Kanady stiahli z oblastí, ktoré vstúpili do Aliancie po roku 1997. A keď dodali, že chcú, aby bola Ukrajina takpovediac federalizovaná, aby vzbúrené oblasti mohli mať právo konštituálneho veta, bolo jasné, že predkladajú veľké množstvo extrémnych vecí. To ma priviedlo k domnienke, že si len vytvárajú priestor pre nedohodu a aby si mohli nejakým spôsobom obhájiť vojnu. Keď potom Západ ani Volodymyr Zelenskyj nakoniec necúvli, bolo jasné, že Vladimir Putin to môže dosiahnuť len brutálnou vojnou.
Predikovali ste tiež, že si Moskva bude chcieť vojensky podmaniť veľké mestá na východe, potom aj Kyjev a následne by Ukrajina musela pristúpiť na ruské podmienky. Platí to stále?
Hovoril som, že buď mestá obsadiť, alebo ich zablokovať, to znamená obkľúčiť. Dobývanie miest je totiž pre Rusov vzhľadom na ich armádu ťažké. Na dobytie miest ako Kyjev či Charkov, ak nepadnú hneď na začiatku, by bolo potrebné pomerne veľké množstvo pechoty. Straty, či už na oboch stranách armády alebo v prípade civilistov, by potom mohli byť extrémne. Rusko má v zásade dve možnosti. Buď tam dosadí nejakú „bábkovú“ vládu, ale vzhľadom na to, aký odpor Ukrajinci kladú, toto už nie je príliš realistické. To, čo je teraz pre Rusov priechodnejšie, je donútiť pomocou brutálnych krokov presadiť to, čo požadujú. Zatiaľ to vyzerá, že ruské podmienky sú stále pomerne extrémne a nebudú prijateľné pre ukrajinského prezidenta.
Veľké mestá sú obkľúčené, konvoj sa približuje aj ku Kyjevu. Ako by Rusi mohli druhú stranu prinútiť...
Zostáva vám 85% na dočítanie.