Bolo to začiatkom roku 2019 a na Ukrajine sa viedol predvolebný boj. Tamojší parlament schválil, že sa do ústavy dostal dodatok, ktorý potvrdzoval smerovanie štátu do Európskej únie a NATO. Volodymyr Zelenskyj vtedy ešte len ako prezidentský kandidát konštatoval, že o týchto otázkach „musí byť referendum“.
Prezidentom sa stal, no ľudové hlasovanie sa doteraz nepodarilo zorganizovať. A dnes je jasné, že už na to nie je ani čas, ani priestor. V nedeľu navyše iniciatívne podpísal dokument, podľa ktorého sa Ukrajina uchádza o členstvo v európskom spoločenstve.
Prieskumy verejnej mienky však dokazujú, že existuje aj vôľa ľudu. Kým v roku 2012 podporovalo vstup do EÚ necelých 44 percent Ukrajincov, v roku 2019 ho chcelo až 70 percent ľudí a o rok neskôr sa k tomuto cieľu prihlásilo 64 percent respondentov.
K zásadnejšej zmene postojov a geopolitickému smerovaniu došlo v krajine najmä po protestoch na Majdane v roku 2014.
HN pripravili odpovede na základné otázky týkajúce sa možného vstupu Ukrajiny do Európskej únie.
1. Čo žiada Ukrajina?
Prezident Volodymyr Zelenskyj včera podpísal dokument, v ktorom sa píše, že „Ukrajina sa uchádza o členstvo v Európskej únii v rámci špeciálnej procedúry“. Náš východný sused prakticky žiada okamžité prijatie, respektíve začlenenie aspoň medzi kandidátske krajiny, čo je jedným z krokov na spustenie prístupových rokovaní....
Zostáva vám 85% na dočítanie.