V snahe poraziť zákerný koronavírus sa Írsko v polovici októbra zahalilo do šesťtýždňového lockdownu. A úspešne. Keď sa potom v krajine v decembri rozhodli opatrenia zmierniť, patrila ostrovná krajina medzi európskych premiantov, kde číslo nových prípadov aj s covidom spojených úmrtí bolo medzi najnižšími. O mesiac neskôr je všetko inak.
Za minulý týždeň majú Íri najvyšší pomer nakazených na celom svete. Podľa vedeckej štúdie z oxfordskej univerzity nazbieralo Írsko v uplynulom týždni 1 323 nových prípadov ochorenia na milión ľudí denne. Žiadna krajina na svete nedisponuje horším číslom.
Hľadajú príčiny vysokého nárastu
"Vývoj choroby a počtu nakazených je bezprecedentný, s niečím takým sme sa doteraz nestretli," varoval Philip Nolan, jeden z členov Národnej pohotovostnej zdravotníckej rady. "Či už sú to čísla nových denných prírastkov, počet hospitalizovaných v nemocniciach - so situáciou pred Vianocami sa to vôbec nedá porovnať."
Celá spoločnosť vrátane politikov, expertov na zdravotníctvo aj významných osobností z radov ľudu teraz hlasno rieši, čo sa mohlo za krátku dobu tak výrazne pokaziť. Podľa hovorcu írskeho premiéra Micheála Martina ide o vcelku obligátnu zmes dôvodov.
Jednak sezónnosť vírusu, ktorý si lebedí v chladnejšom počasí, prítomnosť zákernejšej britskej mutácie choroby - a v neposlednom rade aj vianočné sviatky, počas ktorých išli odporúčaniami ohľadom sociálnej izolácie vo väčšine rodín stranou.
"Výrazne nám cez Vianoce vzrástol počet stretávania a naši odborníci na zdravotníctvo spomínajú aj vplyv ročného obdobia," uviedol pre CNN šéf premiérovho tlačového odboru. Nemožno ani podceňovať spomínanú "britskú verziu" koronavírusu.
Tá sa v Írsku prvýkrát objavila štýlovo na Štedrý deň, a má na výraznom náraste čísel veľký podiel. Je totiž údajne o päťdesiat až sedemdesiat percent prenosnejšia než jej klasický variant.
Podľa Cilliana De Gascuna, riaditeľa Národného referenčného laboratória, ktoré sa skúmaním vírusov zaoberá, sú až dve pätiny najnovších covidových prípadov spôsobené práve zákernejším druhom choroby. Podľa iných zdravotníckych expertov sa však Británia skrátka včas znovu pred svetom nezatvorila.
Vírus nevie, že sú Vianoce
Viac ako 54-tisíc ľudí letelo medzi 21. decembrom a 3. januárom do Írska. "Nebol tu žiadny poriadne fungujúci systém izolácie," sťažuje sa Gabriel Scally z Kráľovskej medicínskej spoločnosti.
"Keď sa pozriete na ostatných, Írsko a Británia z toho vychádzajú ako krajiny, ktoré sú v boji s covidom neúspešné. Túžba po, normálnosti 'bola o Vianociach po tom náročnom roku pochopiteľná, to ale vírus nevie."
Čakajú zhoršenie
Írsko tak znovu siahlo k reštrikciám a snaží sa situáciu upokojiť. Je ale otázkou, či tak nerobia príliš neskoro: K 12. januáru bolo v miestnych nemocniciach s covidom hospitalizovaných 1 582 pacientov, z čoho 146 muselo byť na jednotke intenzívnej starostlivosti. Jarný rekord prvej vlny pandémie pritom podľa údajov ministerstva zdravotníctva bol len "slabých" 155 prípadov.
"Vieme, že k hospitalizáciám často dochádza až po niekoľkých týždňoch, kedy je človek otestovaný ako pozitívny, a to platí aj pre úmrtnosť," uvádza šéf írskych zdravotníkov Tony Holohan. "To bohužiaľ znamená, že nás čaká obdobie, keď sa situácia v nemocniciach bude skôr zhoršovať, než zlepšovať," dodal.