Spoločnosti BioNTech a Pfizer pracujú na zvýšení produkcie svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Môže totiž dôjsť k obmedzeniu jej dodávok, pokiaľ na použitie nebudú schválené aj očkovacie látky od iných spoločností.
Kritizoval Úniu
Povedal to spoluzakladateľ a riaditeľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin, ktorého v piatok citovala agentúra DPA. Kritizoval aj Úniu za zlú nákupnú politiku.
Podľa neho si USA od spoločnosti Biontech zabezpečili v júli 600 miliónov vakcín, čo je dvakrát toľko ako Európska únia. Tá navyše objednávku zadala až v novembri. "Proces v Európe rozhodne nebol tak rýchly a priamy ako v iných krajinách," povedal Sahin.
"Pokúšame sa získať nových partnerov, ktorý by pre nás vakcínu vyrábali. Nepredstavujte si to ale tak, že na svete je množstvo špecializovaných firiem s voľnými kapacitami, ktoré by len tak zo dňa na deň dokázali vyrábať vakcínu v požadovanej kvalite. Do konca januára budeme mať jasno v tom, či dokážeme vyrobiť viac a koľko presne," uviedol Šahin v rozhovore pre týždenník Der Spiegel.
Súčasná situácia v súvislosti s dostupnosťou vakcín počas koronavírusovej pandémie podľa Šahina "nevyzerá ružovo". "Na trhu totiž chýbajú ďalšie schválené vakcíny a túto medzeru musíme vyplniť tou našou," dodal.
Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je jediná, ktorú dosiaľ na používanie schválili v EÚ - 21. decembra tak urobila Európska agentúra pre lieky.
Už skôr ju na používanie schválili iné krajiny vrátane USA a Spojeného kráľovstva.
Do šiestich týždňov
Šahin pred Vianocami vyhlásil, že je "vysoko pravdepodobné", že vakcína proti novému koronavírusu SARS-CoV-2 vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade jeho zmutovanej verzie, ktorú nedávno objavili vo Veľkej Británii a niekoľkých ďalších krajinách.
Ak by bolo treba vakcínu upraviť, BioNTech ju dokáže podľa neho vyrobiť do šiestich týždňov, aj keď následne bude možno potrebné jej opätovné schválenie regulačnými orgánmi.