Nákaza koronavírusom sa prvýkrát potvrdila v Antarktíde. Na čilskej výskumnej stanici na západe najizolovanejšieho kontinentu sveta sa koronavírus preukázal u 36 ľudí.
Dvadsaťšesť z nich pritom tvoria príslušníci čilskej armády, zatiaľ čo ostatní sú civilní zamestnanci údržby. Informovala o tom dnes britská televízia Sky News. Počet ľudí v Antarktíde sa mení v priebehu roka. V zime ich tam je okolo 1000, v lete približne 5000.
Čilská armáda uviedla, že sa vďaka rýchlym preventívnym krokom podarilo uvoľniť nakazených zamestnancov, u ktorých sa po lekárskej prehliadke a PCR teste potvrdilo ochorenie covid-19.
Nákaza sa po návrate z misie preukázala aj u troch členov posádky lode, ktorá základni generála Bernarda O'Higginsa Riquelmeho, jednej zo 13 aktívnych čílskych základní v Antarktíde, poskytovala logistickú podporu. Podľa agentúry AFP bolo na palube plavidla 208 členov posádky.
Aspoň časť nakazených podľa agentúry AP pociťovalo príznaky predtým, než boli testovaní. Všetci s pozitívnym testom boli evakuovaní do mesta Punta Arenas na juhu Čile. Podľa webu Newsweek sú teraz v izolácii a nemajú vážne príznaky. Nakazený personál nahradil nový tím, ktorý pred cestou na Antarktídu podstúpil karanténu a testy na koronavírus.
Snaha zabrániť rozšíreniu koronavírusy na Antarktíde si vybrala svoju daň, keďže tam boli pozastavené hlavné výskumné projekty, píše britský denník The Guardian. V marci sa predstavitelia výskumných programov zhodli, že pandémia by v Antarktíde mohla mať katastrofálne dôsledky. Spomenuli pritom extrémne klimatické podmienky i obmedzenú lekársku starostlivosť, čo už samo o sebe pre výskumníkov predstavuje isté riziko.