Na prvý pohľad nenápadná plechová krabička na cigary uložená na univerzite v škótskom Aberdeene dlhé roky skrývala stratený poklad.
Objavili v nej kus dreva z Cheopsovej pyramídy v Egypte, jeden z iba troch artefaktov z tejto svetoznámej stavby.
Stratený v zlej kolekcii
Odhaduje sa, že 5000 rokov starý fragment cédru starovekí stavitelia použili pri výstavbe pyramídy.
Archeologicky významný nález si pripísala egyptská zamestnankyňa univerzity, ktorá prechádzala tamojšiu ázijskú kolekciu.
Všimla si, že škatuľka pochádza zo severoafrického Egypta a teda v kolekcii venovanej ázijskému kontinentu nemá čo hľadať. Keď skontrolovala sériové číslo, uvedomila si, že ide o kus dreva z takzvanej Kráľovninej siene.
"Keď som sa pozrela na čísla v egyptských záznamoch, hneď mi došlo, o čo ide a že to bolo v podstate ukryté všetkým na očiach v zlej kolekcii," uviedla kurátorka pre spravodajský web BBC.
Len tri artefakty
Z Chufewovej pyramídy, známej tiež ako Cheopsova alebo Veľká pyramída, uzreli svetlo sveta doposiaľ len tri artefakty - okrem kusa dreva aj malá olovená guľa a kovový hák, ktoré sa teraz nachádzajú v Britskom múzeu v Londýne.
Z tunelov Veľkej pyramídy ich v roku 1872 vyniesol škótsky inžinier Waynmann Dixon. Kúsok cédru sa bol stratený od roku 1946, kedy ho univerzita dostala darom. Podľa odhadov odborníkov pochádza z rokov 3341 až 3094 pred naším letopočtom.