Výkonný riaditeľ nemeckej biotechnologickej firmy BioNTech, ktorá spolupracuje s americkou spoločnosťou Pfizer na vakcíne proti covidu-19, dnes uviedol, že očkovacia látka by mohla byť do konca roka schválená a distribuovaná do USA a EÚ. Informuje o tom agentúra AFP.
V stredu firma Pfizer oznámila, že podľa prvej súpravy konečných výsledkov z poslednej fázy klinického testovania má očkovacia látka účinnosť 95 percent a nespôsobuje žiadne vážne vedľajšie účinky.
"Je možné, že sa nám ešte do konca roka podarí dosiahnuť schválenie v USA, Európe či oboch regiónoch," povedal Ugur Şahin v rozhovore s AFP.
Şahin spresnil, že výrobcovia v piatok požiadajú o schválenie americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
EÚ si zaistila vakcíny od viacerých firiem
Schválením vakcíny v Európe sa už zaoberá Európska lieková agentúra (EMA). "Je možné, že budeme schopní dodávať vakcíny v decembri," doplnil šéf BioNTechu.
Európska komisia minulý týždeň schválila podpis zmluvy na nákup až 300 miliónov dávok tejto vakcíny.
Okrem toho si predrokovali 405 miliónov dávok vakcíny od nemeckej spoločnosti CureVac.
V lete si potom EÚ zaistila po 300 miliónoch dávkach očkovacej látky od francúzskej farmaceutickej skupiny Sanofi a britskej AstraZeneca.
Na 200 miliónoch dávkach sa EÚ tiež dohodla s firmou Janssen, ktorá je súčasťou spoločnosti Johnson & Johnson. V najbližšej dobe by chcel Brusel uzavrieť tiež rokovania o vakcíne s americkou spoločnosťou Moderna.
Podľa Pfizeru je účinnosť vakcíny stabilná naprieč vekovými skupinami a etnikami, čo by jej otvorilo cestu k použitiu po celom svete. Účinnosť u ľudí nad 65 rokov, ktorým vo väčšej miere hrozia vážne komplikácie covidu-19, podľa firmy presahuje 94 percent.
Podieľať sa chystá KLM
Francúzsko-holandská letecká spoločnosť Air France-KLM skôr oznámila, že sa chystá podieľať na distribúciu vakcíny.
"Bude to veľká logistická výzva," konštatoval Christophe Boucher, ktorý v KLM riadi nákladnú dopravu.
Zdôraznil "ohromné" množstvo vakcín, ktoré bude nutné prepravovať po celom svete. "Ďalším problémom je regulácia teploty," pripomenul Boucher v rozhovore s agentúrou Reuters.
Vakcína vyvíjaná v spolupráci firiem Pfizer a BioNTech sa totiž musí skladovať pri teplote mínus 80 stupňov Celzia.