Štáty Európskej únie dnes po niekoľkých týždňoch dohadov formálne schválili sankcie voči 40 bieloruským činiteľom zodpovedným za volebné manipulácie a násilné potláčanie opozičných demonštrácií.
Je medzi nimi minister vnútra, šéfka volebnej komisie či policajní velitelia, chýba však autoritársky vládca Alexander Lukašenko. EÚ sankčný zoznam zverejnila vo svojom úradnom vestníku. Svoje sankcie dnes ohlásili tiež Spojené štáty.
Potrestanie činiteľov Lukašenkovho režimu v noci na dnes po viac ako osemhodinovom rokovaní posvätili prezidenti a premiéri unijných krajín na summite v Bruseli.
Cyperská blokáda
Podarilo sa im presvedčiť Cyprus, ktorý sankcie dlhodobo blokoval v snahe presvedčiť ostatných 26 členských štátov k tvrdšiemu prístupu voči Turecku. Šéf unijnej diplomacie Josep Borrell pripustil, že kvôli tiahlemu sporu a neschopnosti dohodnúť sa na spoločnej reakcii bola v stávke dôveryhodnosť únie.
Sankcie, ktoré dnes písomne na diaľku schválili vlády členských krajín, znemožňujú potrestaným Bielorusom cestovať na územie únie. EÚ im tiež zmrazila všetok majetok v bankách svojich členských krajín.
Na zozname figuruje minister vnútra Jurij Karajev, jeho námestníci a ďalší činitelia úradu, ktorí sú podľa EÚ zodpovední za svojvoľné zatýkanie demonštrantov a ich mučenia či za zastrašovanie novinárov a násilie voči nim. Kvôli násilnostiam únia potrestala tiež niekoľko predákov bieloruskej polície a bezpečnostných úradov.
Za falšovanie výsledkov volieb sa zase na zoznam dostala predsedníčka volebnej komisie Lidzija Jermošina a ďalší zástupcovia tohto orgánu.
Lukašenko chýba
Sám Lukašenko, ktorého EÚ po zmanipulovaných augustových voľbách neuznáva za prezidenta, ale medzi potrestanými chýba. Zaradiť ho tam síce chceli predovšetkým pobaltské krajiny a ďalšie štáty východného krídla EÚ, časť členských krajín však bola proti.
Podľa šéfa Európskej rady Charlesa Michela zatiaľ únia preferuje snahu o dialóg, ktorý by v Bielorusku mohol viesť k ukončeniu násilností voči opozícii a k vypísaniu nových volieb.
Svoje sankcie vzťahujúce sa na osem bieloruských činiteľov vrátane ministra vnútra dnes ohlásilo aj americké ministerstvo financií.
"Demokratické snahy bieloruského ľudu vybrať si svojho vlastného vodcu a uplatňovať pokojne svoje práva narazili na násilnosti a útlak bieloruských činiteľov," uviedol vo vyjadrení minister financií USA Steve Mnuchin. Americký úrad tiež spresnil, že sankcie prijal v súčinnosti s Britániou, Kanadou a EÚ.