Výber prípadných nových sankcií, ktoré by mohli zasiahnuť ruskú ekonomiku (Rusko jednostranne uznalo dva separatistické regióny na východe Ukrajiny):
USA a zákaz obchodovania v dolároch
- Spojené štáty by mohli Rusku zabrániť v obchodovaní v dolároch. V podstate každá západná firma, ktorá by dovolila ruskej firme obchodovať v dolároch, by čelila sankciám. Rusko by tak bolo obmedzené v tom, čo by mohlo po celom svete nakupovať a predávať.
To by mohlo mať obrovský vplyv na ruskú ekonomiku, pretože väčšina predaja ruskej ropy a plynu sa vypriadava v dolároch.
- Ďalšou ranou pre Rusko by bolo obmedzenie jeho možností požičiavať si. Už od vlaňajška nesmú americké finančné inštitúcie nakupovať ruské dlhopisy priamo od ruských inštitúcií. Obmedzenie by teraz šlo rozšíriť aj na sekundárny trh, kde sa s týmito dlhopismi obchoduje.
Sankciám by tiež mohli čeliť ruské štátne banky.
Znemožnenie využívania SWIFT-u
- Odpojenie Ruska od medzinárodného platobného systému SWIFT, čo je spoločnosť pre medzibankovú finančnú telekomunikáciu. Platba SWIFT slúži na odosielanie a prijímanie úhrad v cudzej mene po celom svete. V rámci platobného systému SWIFT má každá zúčastnená banka svoj jedinečný identifikačný kód.
Niektoré členské krajiny EÚ sú však proti takémuto trestu a tiež Spojené štáty nepočítajú s tým, že by v prvej fáze sankcií zahŕňali odpojenie Ruska od systému SWIFT.
Prvou krajinou vylúčenou zo systému SWIFT bol v roku 2012 Irán, ktorý kvôli tomu stratil vtedy polovicu príjmov z vývozu ropy a zhruba 30 percent zahraničného obchodu.
Západ a prerušenie exportu
- Západ by mohol obmedziť export kľúčových komodít do Ruska. Spojené štáty by napríklad mohli zastaviť export akéhokoľvek tovaru, ktorý obsahuje americkú technológiu.
To by sa mohlo týkať najmä mikročipov, ktoré patria k základným komponentom pre výrobcov automobilov, ďalej chytrých telefónov a videoherných konzol a ďalších výrobkov spotrebnej elektroniky, ako sú práčky, chladničky či budíky.
Zmrazenie platu činiteľom aj ich rodinám
- Západ by mohol tiež rozšíriť sankcie voči jednotlivcom vrátane ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Medzi navrhovanými opatreniami, ktoré majú podľa denníka The Washington Post podporu Bieleho domu, je napríklad zmrazenie majetku prezidenta Vladimira Putina, premiéra Michaila Mišustina a ďalších ruských predstaviteľov a armádnych veliteľov. Sankcie by mali zasiahnuť aj oligarchov z Putinovho okolia.
Mnohí sú síce pod sankciami už teraz, ale sankcie by sa mohli rozšíriť aj na ich rodinných príslušníkov.
Nemci a stopnutie plynovodu
- Rusko je najväčším dodávateľom plynu do Európy, napätie okolo Ukrajiny už vyvolalo obavy z prerušenia dodávok. Nemecko už skôr signalizovalo, že je v prípade útoku na Ukrajinu pripravené do sankcií proti Rusku zahrnúť aj nemecko-ruský plynovod Nord Stream 2.
Zariadenie, ktoré spája Rusko a Nemecko, má po dne Baltského mora prepravovať do Nemecka ruský plyn, a obísť tak územie Ukrajiny a ďalších tranzitných krajín. Uvedenie plynovodu do prevádzky čaká na schválenie nemeckými úradmi.
Nemecký kancelár Olaf Scholz na spoločnej tlačovej konferencii s írskym premiérom Micheálom Martinom dnes povedal, že udelenie súhlasu nie je kvôli terajšiemu postupu Ruska voči Ukrajine možné.
Ceny zemného plynu v Európe sa po udalostiach na východe Ukrajiny zvyšujú, hoci zostávajú hlboko pod rekordmi z minuloročnej jesene.