Drobná sedemdesiatnička je medzi bieloruskými demonštrantmi legendou. Podľa Rádia Slobodná Európa išla prvýkrát protestovať už v roku 1988 a neprestala ani po páde Sovietskeho zväzu.
"Nechodím na protesty kvôli nejakému vzrušeniu. Je to moja povinnosť. Nie som zviera, aby som len jedla a nemyslela na svojich potomkov," znie jedna z citácií, ktorú jej Bielorusi prisudzujú.
"Nahnevala ma tá nespravodlivosť - sociálna, politická i národná. Tak som si povedala: Ak nie si nepodarok alebo otrok, musíš brániť svoju krajinu a svoju vlasť," hovorí ďalší citát.
Ťažko však povedať, či to odvážna babička naozaj povedala.
Súčasný režim prezidenta Alexandra Lukašenka však Baginská nazýva fašistický a v boji proti nemu už roky podstupuje nielen noci v cele.
Za svoju činnosť platí aj doslova, štát jej totiž kráti dôchodok. "Najskôr o dvadsať percent, ale potom vydali nový zákon a teraz už je to päťdesiat percent," popisovala vlani.
Nina Baginskaya first went out to protest in 1988. She was detained dozens of times, spent nights in prison cells, and the state demands more than 16 thousand dollars from her for protest actions.
— Voices from Belarus⚪️?⚪️ (@VoicesBelarus) August 21, 2020
"If you don't want to be enslaved, you must defend your homeland." pic.twitter.com/lLOL8vDHFG
Zakázaná vlajka
Hrdinka protestujúcich Bielorusov si so sebou nezabúda vziať ani zakázanú historickú vlajku, ktorá sa najmä tento rok stala výrazným symbolom odporu voči Lukašenkovi. Sama Baginská sa s ňou preslávila už v roku 2006, kedy ju odfotili, ako stojí osamotená proti zástupu policajtov.
O svoj bielo-červený prápor sa pritom neváha ani pobiť. Kamery ju v stredu zachytili, ako na minskom námestí Nezávislosti beží za policajtom, ktorý jej vlajku zabavil. Baginská o ňu nemá v pláne prísť, a tak strážcu zákona zozadu zatiahne za uniformu a začne sa s ním o svoj majetok preťahovať.
To sa jej nakoniec nepodarí a policajt odchádza. Naštvaná dôchodkyňa potom zo zlosti kopne jeho kolegu, ktorý jej bráni v ceste. O dve hlavy vyšší muž ju našťastie pre ňu nechá ísť. Iní také šťastie nemali, bieloruské väznice sú plné zbitých demonštrantov aj tých, ktorí jednoducho len išli práve po ulici.
Na ďalšom proteste už má Baginská novú vlajku. A ľudia tlieskajú, keď ju vidia. O tom, čo na protestoch zažíva, žena hovorí otvorene.
"Začali po nás hádzať dymovnice, použili vodné delá. Strieľali. Videla som krv mladých ľudí," vyčítala vojakom za ostnatým plotom. Na odpoveď, že len plnili rozkazy, vykríkla: "Neplňte ich!" Do bariéry potom zastrčila niekoľko kvetín.
"V minulosti som bývala smutná, hlavou mi bežali myšlienky: Bože, ako dlho ešte? Hovorila som si: Budú ľudia umierať pod touto fašistickou diktatúrou, pod touto vládou, ktorá je proti ľuďom, proti národu? Ale teraz keď vidím, koľko ľudí chodí na protesty, som stopercentne presvedčená, že ľudia zvíťazia a že táto fašistická vláda opustí našu krajinu a možno aj celý svet," dúfa Baginská v slobodné Bielorusko.
Minskom prechádza Pochod žien
V krajine naďalej pokračujú protesty, aj keď v menšom meradle než počas predošlých víkendov. V metropole bol v sobotu hlavnou akciou opozície Pochod žien, ktorého sa podľa portálu Tut.by zúčastnilo viac ako 10-tisíc ľudí, podľa spravodajcu agentúry TASS zhruba niekoľko tisíc.
Cestu protestnému pochodu na zjavný pokyn orgánov prehradili zelené nákladné aj iné autá. Príslušníci špeciálnych policajných síl OMON dav údajne rozdelili na dve časti, avšak zrejme nešlo o násilný zásah.
Na chodníkoch pozdĺž trasy pochodu stáli policajné vozidlá, vrátane takzvaných antonovov, ktoré obvykle odvážajú zadržaných.
Šírili sa informácie o odoberaní akreditácií novinárom, ktorí udalosti v krajine kryjú pre zahraničné médiá.
#BelarusProtest lead by women.. pic.twitter.com/AQQ1fOTFiC
— inna shevchenko (@femeninna) August 29, 2020
Podľa serveru Tut.by o ne prišlo len za sobotu devätnásť mediálnych pracovníkov. Väčšinou ide o Bielorusov reportujúcich pre britskú BBC, agentúry Reuters, AP a AFP či stanicu Rádio Sloboda.
Ďalšie protestné akcie sa podľa informácií zo sociálnych sietí a podľa Tut.by konali napríklad aj v Gomel, Vitebsku, Grodno či v Breste. Ich rozsah bol však zrejme menší.
This is one *Awesome* old lady. Nina Baginskaya has for years come out with the white red white/opposition flag. Tonight in Minsk an OMON (riot police) officer took her flag and she was having none of it!!#BelarusProtest #ЖивеБеларусь ! pic.twitter.com/j3yivXt3Ag
— Janek Lasocki (@JanekLasocki) August 26, 2020