Dnes je libanonská metropola aj celá krajina na kolenách a zďaleka nie len kvôli utorkovému výbuchu, ktorý zdevastoval tamojší prístav a vážne poškodil veľkú časť mesta.
Zostup Libanonu od Švajčiarska Blízkeho východu k de facto zrútenému štátu začal už oveľa skôr. Krajina doplatila na polohu v nestabilnej oblasti a hlavne na neschopnosť politikov z rôznych náboženských skupín dohodnúť sa na efektívnej správe krajiny.
Hoci zbežný pohľad na štatistiky nevyzerá nijako hrôzostrašne - hrubým domácim produktom na hlavu stojí Libanon približne na úrovni Bulharska či Rumunska -, napriek tomu dnes majú státisíce miestnych ťažkosti obstarať si potraviny, ľudia kvôli skrytému znehodnoteniu meny prišli o väčšinu úspor, krajina má tragicky zanedbanú infraštruktúru a kto z tých bohatších mohol, radšej odišiel inam.
Prvýkrát bolo zamiesené na väčšie problémy vzápätí po skončení 2. svetovej vojny, kedy v dôsledku prvej arabsko-izraelskej vojny do Libanonu - vtedy väčšinovo kresťanskej krajiny - utiekli státisíce Palestínčanov. Ich potomkovia tam žijú dodnes: v stanovýc...
Zostáva vám 85% na dočítanie.