Policajti v nemeckej metropole Berlín rozohnali v sobotu veľkú demonštráciu proti obmedzeniam zavedeným počas boja proti koronavírusovej pandémii. Protest sa konal napriek rastúcim počtom nakazených v krajine, informovala agentúra DPA.
Usporiadatelia zhromaždenia nedokázali zaistiť dodržiavanie bezpečnostných predpisov, uviedol pre DPA hovorca polície, ktorá na sociálnej sieti oznámila aj trestné oznámenie voči organizátorom z tohto dôvodu.
Polícia oznámila okolo 20-tisíc účastníkom ukončenie podujatia a keď sa niektorí odmietli rozísť, upozornila ich, že sa dopúšťajú priestupkov, čo viedlo k ďalším hlasným prejavom nespokojnosti. Policajti tiež odviedli viacero organizátorov z pódia.
Nedodržiavali pravidlá
Na prvotnom pochode centrom mesta, ktorý sa skončil pred Brandenburskou bránou, sa podľa polície zišlo približne 17-tisíc ľudí. Organizátori tvrdili, že na protestné podujatia prišlo celkovo 1,3 milióna účastníkov.
Protestujúci pískali, volali po "slobode" a "odpore", pričom skandujúc označili pandémiu koronavírusu za "najväčšiu konšpiračnú teóriu".
Niektorí držali v rukách cedule s názvami miest a obcí, z ktorých do Berlína prišli, ako aj zástavy jednotlivých nemeckých spolkových krajín.
Len máloktorí z protestujúcich mali na tvárach rúška a dodržiavali pravidlá odstupu. Na tých, ktorí prišli v rúškach, navyše podaktorí protestujúci kričali, aby si ich sňali.
Porušujú ľudské práva?
V Berlíne sa v sobotu konala aj protidemonštrácia. Mnohí jej účastníci prišli pod heslom "Staré mamy proti pravici" a smerom k účastníkom hlavného protestu skandovali heslá ako "Nacisti preč".
Obe protestujúce skupiny od seba oddelil policajný kordón a k zrážkam medzi nimi nedošlo.
Hlavná demonštrácia sa konala pod heslom "Koniec pandémie: Deň slobody" a zvolala ju skupina Laterálne myslenie 711, ktorá opakovane zorganizovala protesty proti obmedzeniam súvisiacim s koronavírusom v Stuttgarte.
Opatrenia proti šíreniu koronavírusu podľa nej porušujú základné ľudské práva. Na účasť na berlínskej demonštrácii však vyzývali aj niektoré neonacistické organizácie.
Demonštrácie proti koronavírusovým opatreniam odsúdili ako "nezodpovedné" a "hlúpe" zástupcovia viacerých nemeckých politických strán.
Majú právu protestovať, ale nie takto
Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn kritizoval nedodržanie zdravotníckych nariadení, zdôraznil však ich právo protestovať.
"Áno, demonštrácie by mali byť povolené aj počas pandémie. Avšak nie takto," napísal Spahn na Twitteri s tým, že opatrenia ako odstup od seba či nosenie rúšok slúžia na ochranu všetkých ľudí.
Počas víkendu sú v Nemecku naplánované ďalšie protestné podujatia.
Prichádzajú pritom v čase nárastu nových prípadov nákazy. V sobotu ich v krajine hlásili 955 za posledných 24 hodín, čo je najviac za jeden deň od mája s výnimkou miestneho rozšírenia infekcie v bitúnku na severe Nemecka v polovici júna.
Počet úmrtí v Nemecku stúpol o deväť na celkových 9148. Od začiatku pandémie krajina eviduje vyše 209 600 infikovaných.